Uluslararası ticarette işletmeler arası ilişki kalitesi: Türkiye'deki ihracatçı firmaların yurt dışındaki müşterileriyle ilişkileri üzerine bir araştırma
Inter-firm relationship quality in international trade: A study on the relationships between exporters in Turkey and their customers abroad
  1. Tez No: 523883
  2. Yazar: AYTUĞ SÖZÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEMERCİÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tezin amacı, işletmelerin alım-satım ilişkilerinde uluslararası bağlamı belirleyen mesafe olgusunun, ilişkilerinin kalitesini etkileyen unsurlar üzerindeki rolünü anlamaktır. Analiz birimi işletmeler arası ilişkiler olan araştırmanın kapsamı, Türkiye'deki ihracatçı firmaların yurt dışındaki müşterileriyle ilişkileri biçiminde belirlenmiştir. Bu doğrultudaki alan yazını incelemesinin ardından, nicel ağırlıklı bir araştırma tasarımı benimsenmiş, seçilen örneklem grubundan çevrimiçi anket yoluyla kesitsel veri toplanmıştır. Veri toplama araçlarının geçerliliği ve güvenilirliği ile araştırma hipotezleri, çeşitli istatistikî yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular, genel kapsamıyla; uluslararası ticarette mesafenin, işletmeler arası ilişkileri belirleyen unsurlar üzerinde olumlu ya da olumsuz yönde bir etkisi olmadığı; algılanan yurt dışı pazar cazibesinin, uluslararası ticari ilişkilerde anlamlı bir rol oynadığı ve işletmeler arası iletişimin, ilişki kalitesini önemli ölçüde belirlediği şeklinde özetlenebilmektedir. Elbette bu bulguların, araştırmanın kapsam ve kısıtları içinde geçerli olduğu kabul edilmektedir. Çalışmanın, uluslararası ticarette işletmeler arası ilişki kalitesi yazınında nadiren rastlanan ilişkisel öğrenme ve pazar cazibesi olgularının önemini vurgulaması açısından özgün değer taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to understand the role of distance, which determines the international context of industrial buyer-seller relationships, on the factors underlying their relationship quality. The study's unit of analysis is inter-firm relationships and its scope covers the transactions between exporting firms in Turkey and their customers abroad. After a substantial literature review in this direction, a quantitative research design is employed by a cross-sectional data collection from the sample group through an online survey. The validity and reliability of the scales as well as hypothesis tests are analyzed with statistical methods. Findings in general can be summarized as; there's no significant effect of distance on the factors underlying inter-firm relationship quality in international trade, the perceived market attractiveness plays a notable role in international buyer-supplier exchanges, and inter-firm communication positively effects the relationship quality. Naturally, these findings are applicable within the scope and limitations of this study. The research claims originality by highlighting the importance of neglected relational learning and market attractiveness constructs in inter-firm relationsip quality research in international context.