Anne sütünün nöroblastom hücre farklılaşmasındaki etkinliği
Effect of breast milk on differentiation of neuroblastoma cell
  1. Tez No: 523922
  2. Yazar: KADİRCAN SARIGÖLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN ATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Nöroblastom ilk bir yaş içerisinde spontan benign forma dönüşüm gösterebilir veya regrese olabilir. Bebeğin bu dönem içerisinde anne sütü gibi maruz kaldığı bir faktör veya durum buna neden olabilir. Bu çalışmada anne sütünün nöroblastom diferansiyasyonunda etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: SHSY5B nöroblastom hücrelerine in-vitro ortamda %1 (Grup 1), %2 (Grup 2) ve %5'lik (Grup 3) konsantrasyonlarda anne sütü verildi ve hücreler diferansiyasyon açısından morfolojik olarak incelendi. Nöron diferansiyasyonu nörit uzaması ile kontrol edildi. Bulgular: Hücre diferansiyasyonunu değerlendirmek amacıyla ölçülen ortalama nörit uzantısı, gruplar arasında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklı bulundu (p=0.001). Kontrol grubu ile Grup 1, 2 ve 3 karşılaştırıldığında anne sütü gruplarında nörit uzantısı daha uzun idi ve aralarında istatistiksel anlamlı farklılık vardı (Kontrol; 31.4 ± 5.7 Px vs. Grup 1; 90.4 ± 14 Px, p=0.002; Kontrol; 31.4 ± 5.7 Px vs. Grup 2; 94.9 ± 14.6 Px, p=0.002; Kontrol; 31.4 ± 5.7 Px vs. Grup 3; 95.4 ± 14.6 Px; p=0.002). Grup 1, 2 ve 3 kendi aralarında nörit uzaması açısından karşılaştırıldığında, nörit uzaması anne sütü konsantrasyonu arttıkça daha uzun bulunmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi (Grup 1: 90.4 ± 14 Px vs. Grup 2: 94.9 ± 14.6 Px; p=0.41, Grup 1: 90.4 ± 14 Px vs. Grup 3: 95.4 ± 14.6 Px; p=0.28, Grup 2: 94.9 ± 14.6 Px vs. Grup 3: 95.4 ± 14.6 Px; p=0.95).
Özet (Çeviri)
Objective: Neuroblastoma may be transformed into a spontaneous benign form in the first year of age or may regress. This may be caused by a factor or condition in which the baby is exposed to breast milk during this period. The aim of this study was to evaluate the efficacy of breast milk in neuroblastoma differentiation. Materials and Methods: SH-SY5B human neuroblastoma cell cultures were treated with breast milk in %1 (Group 1), %2 (Group 2) and %5 (Group 3) concentrations in vitro, and cells were examined morphologically for differentiation. Neuronal differentiation was examined by measurement of neurite extension. Results: Mean neurite extension measured in order to evaluate cell differentiation was statistically significant when compared between groups (p = 0.001). When the control group was compared with Group 1, 2 and 3, the neurite extension was longer in the breast milk groups and there was a statistically significant difference between them (Control; 31.4 ± 5.7 Px vs. Group 1; 90.4 ± 14 Px, p=0.002, Control; 31.4 ± 5.7 Px vs. Group 2; 94.9 ± 14.6 Px,p=0.002; Control; 31.4 ± 5.7 Px vs. Group 3; 95.4 ± 14.6 Px; p=0.002). Although neurite extension was longer as breast milk concentration increased, it was not statistically significant. (Group 1: 90.4 ± 14 Px vs. Group 2: 94.9 ± 14.6 Px; p=0.41, Group 1: 90.4 ± 14 Px vs. Group 3: 95.4 ± 14.6 Px; p=0.28, Group 2: 94.9 ± 14.6 Px vs. Group 3: 95.4 ± 14.6 Px; p=0.95).