The effects of age, gender and body condition score on meat quality and blood components of buffaloes
Yaş, cinsiyet ve vücut kondüsyon puanının mandaların et kalitesi ve kan bileşenleri üzerine etkileri
- Tez No: 828185
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Ziraat, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Kayseri'de kesime gönderilen erkek ve dişi mandaların bazı karkas, et kalitesi ve kan bileşenlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 28 dişi, 6 erkek olmak üzere toplam 34 manda değerlendirildi. Bu amaçla mezbaha padoklarında mandaların vücut kondisyon skorları (VKS) belirlendi. Kesim sonrası boyun damarından kan örnekleri alınmış, baş, deri, bacak ve iç organların ayrılmasının ardından sıcak karkas ağırlıkları kaydedilmiştir. Karkaslar 4°C'deki soğuk odada 24 saat dinlendirilmiş, Longissimusdorsitoracic kasından dikey kesitle 250 adet et örneği alınmış, numaralı torbalara konularak doğrudan laboratuvara aktarılarak analizleri yapılmıştır. Et örneklerinde Weende analizleri (kuru madde, ham protein, yağ, kül), ette pişme ve çözülme, renk ve pH değerleri ve kan analizleri yapıldı. Mandaların ortalama yaşı dişilerde 40 ay, erkeklerde ise 26 aydı. Mandaların VKS'si dişilerde 4,0, erkeklerde 3,0 olarak belirlendi. Dişi ve erkeklerde sırasıyla sıcak karkas ağırlıkları 244,33 ve 211,30 kg, deri altı karkas yağ kalınlığı ise 9,35 ve 7,39 mm; et pH değerleri 5,49 ve 5,49; kuru madde etindeki ham protein %43,32 ve %41,49; ham yağ sırasıyla %19,36 ve %14,89 ve ham kül %3,18 ve %2,87. Et rengi parlaklık (L*) değerleri 40,62 ve 42,07; kırmızılık (a*) 20,63 ve 17,44 ve sarılık (b*) 12,20 ve 11,19; pişirme kaybı %40,99 ve %40,34, çözdürme kaybıdişilerde ve erkeklerde sırasıyla %20,97 ve %23,65 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine some carcass, meat quality and blood components of male and female buffaloes sent to slaughter in Kayseri. A total of 34 buffaloes (28 female, 6 male) were evaluated in the study. For this purpose, body condition score (BCS)of buffaloes were determined in slaughterhouses paddocks.Blood samples were taken from the neck vein after slaughter, then hot carcasses weights were recorded after separation of head, skin, legs and visceral organs. Carcasses were rested in cool room at 4 °C, for 24 hours, 250 meat samples were taken from the Longissimus dorsi thoracic muscle by vertical section, placed in numbered bags and transferred directly to the laboratory and analysed. Weende analyses (dry matter, raw ash, crude, protein, and fat), cooking and freezing losses, color and pH analyses of meat samples and blood components were determined. The average age of buffaloes was 40 months for females and 26 months for males. The BCS of buffaloes were determined as 4.0 for females and 3.0 for males. Hot carcass weights for females and males were 244.33 and 211.30 kg, subcutaneous carcass fat thickness of 9.35 and 7.39 mm; meat pH values of 5.49 and 5.49; crude protein in dry matter meat 43.32% and 41.49 %; crude fat 19.36 and 14.89%, and crude ash 3.18 and 2.87%respectively. Meat color brightness (L*) values were 40.62 and 42.07; redness (a*) 20.63 and 17.44, and yellowness (b*) of 12.20 and 11.19; cooking loses 40.99 and 40.34%, and freezing losses 20.97 and 23.65% for female and males respectively.