Bazı bitki türlerinin soğan sak nematodu (Ditylenchus dipsaci) soğan ırkına konukçuluk durumlarının belirlenmesi
Determination of hosting ability of some plant species to stem and bulb nematode (Ditylenchus dipsaci) onion race
- Tez No: 523974
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YAVUZASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Parazitoloji, Bioengineering, Parasitology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Soğan, günlük diyette sıkça tüketilir ve dünya da en çok yetiştirilen sebzeler arasında üçüncü sırada yer alır. Türkiye'de geniş bir üretim alanına sahiptir. Soğan yetiştiriciliğinde önemli oranda verim kaybına neden olan ve soğan sak nematodu olarak adlandırılan Ditylenchus dipsaci (Kühn), karantinaya tabi olan ve soğan dışında 500 bitki türünde 30'dan fazla ırk ile temsil edilen mikroskobik bir bitki paraziti nematoddur. Bu nematod ile mücadele için konukçu spektrumunun bilinmesi büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmada 28 bitki çeşidinin 4 farklı araziden alınan soğan sak nematodu populasyonuna karşı konukçuluğu denenmiştir ve nematodun bitkiler üzerine etkileri kayıt altına alınmıştır. Ülkemizde çoğunlukla yetiştiriciliği yapılan fasulye, bezelye, çavdar, pırasa, sarımsak ve tütünün mükemmel konukçu, nohut, domates, biber, hıyar, kabak, kavun, marul, havuç, pancar, patates, soğan, lale, ıspanak, karalahana, çilek buğday, mısır, patlıcan, yonca ve yulafın orta konukçu olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma soğan sak nematodu ile mücadelede konukçu olan bitkilerle konukçu olmayan bitkilerin rotasyona sokularak verim kaybının en aza indirilmesine ve üretim aşamalarında daha bilinçli ve etkin önlemlerin alınmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Onion is consumed intensively by human and the third place among the mostly grown plant species. It has a wide production area in Turkey. Ditylenchus dipsaci (Kühn) named as stem and bulb nematode and causes significant yield losses on onion, is a plant parasitic nematode subject to quarantine regulations and has more than 30 races breeding on 500 plant species. Determination of host spectrum has a big impact on control applications. In this study, 28 plant species were tested to stem and bulb nematode isolated from 4 different location and effect of the nematode on plant species were recorded. The plant species mostly grown in Turkey; bean, pea, rye, leek, garlic and tobacco were good host and chick pea, tomatoes, pepper, cucumber, zucchini, melon, lettuce, carrot, beet, potatoes, onion, spinach, Savoy cabbage, strawberry, wheat, maize, egg plant, medicago and oat was medium host to tested 4 populations of stem and bulb nematode. This study will provide useful information for control of the nematode using non host plants and reduce the yield loss. Therefore more effective and conscious control would be provided.