Dijital çağda insan kaynakları uygulamalarının yetenek sürecine etkisi
The effect of talent management processes of human resources applications in the digital era
  1. Tez No: 523984
  2. Yazar: ESRA AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hızla artan teknolojik gelişmeler ve giderek yaygınlaşması toplumların dijitalleşmesiyle sonuçlanmıştır. Bu dijital dönüşüm modern kurumlar için çeşitli sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışmada, dijital çağda değişen insan kaynakları fonkisyonlarının kurumlar için en kritik konu olan yetenek yönetimi sürecine etkisi incelenmiştir. Altı bölümden oluşan tez çalışmasının ilk üç bölümünde konu ile alakalı olarak yetenek, yetenek yönetimi, dijitalleşme, dijital çağ ve dijital insan kaynakları fonksiyonları ile ilgili kavramlara geniş şekilde yer verilmiştir. Son üç bölümde ise Türkiye'de büyük ölçekli kurumlarda çalışan insan kaynakları yöneticilerinin bu konu hakkındaki görüşleri ve kendi şirketlerinde nasıl bir strateji uyguladıkları araştırılmıştır. Böylelikle Türkiye'de kurumların dijital insan kaynakları dönüşümü ile ilgili bakış açıları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing technological development and its ever-increasing proliferation results in digitalization of the society. The digital conversion has several consequences for contemporary organizations. In this study, the effects of changing human resource functions in the digital age on the talent management process, which is the most critical issue for the companies. It is widely mentioned about the notions related with talent, talent management, digitalization, digital era and digital human resources functions in the first three chapter of the thesis which consists of six chapters. In the last three chapters, working as a human resources manager in large-scale companies in Turkey of views and how they implemented a strategy in their own companies were researched. Thus, human resources perspective on digital transformation of the institutions in Turkey is to be determined. Thus human resources perspective on digital transformation of the oarganizations in Turkey is to be determined.