Dimitri Karaçoban'ın şiirlerindeki söz varlığı
Vocabulary of Dimitri Karaçoban's poems
  1. Tez No: 524002
  2. Yazar: CEM SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Gagavuz edebî dilinin kurucularından olan ve günümüzde de en büyük temsilcisi sayabileceğimiz Dimitri Karaçoban'ın şiirlerinin söz varlığı tez konumuzu oluşturdu. Dimitri Karaçoban'ın şiirleri kapsamında Gagavuz Türkçesinin söz varlığı hakkında tespitlerde bulunduk. Yazı dili tarihi çok eskilere dayanmayan Gagavuz Türkçesinin gelişmiş bir edebî mirası da bulunmamaktadır. Bunu, dilin yeterli derecede işlenmediğine bağlıyoruz. Oğuz grubunda yer alan Gagavuz Türkçesi, Türkiye Türkçesinin Rumeli ağzıyla hemen hemen aynıdır. Türkiye Türkçesine en yakın lehçedir, bu yakınlık Dimitri Karaçoban'ın şiirlerinin kelime kadrosunda da görülmektedir. Söz varlığı unsurları büyük oranda Türkiye Türkçesiyle benzerlik göstermektedir. İki lehçe arasında yalancı eşdeğerlikler göze çarpmaktadır. Dinî inançları, komşuluk ilişkileri yaşadıkları sosyal ve siyasi şartlar neticesinde alıntı kelimelerle karşılaşmaktayız. Tüm bu ortaklıklara rağmen Gagavuz ve Türkiye Türklerinin yeterli düzeyde birbirlerini tanımadıkları anlaşılmaktadır. Her iki lehçenin bilim, sanat, edebiyat ve kültür alanlarındaki eserlerinin karşılıklı olarak aktarılıp okunmasıyla gerekli ilişkilerin sağlanacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
One of the co-founders of the Gagavuz literary language, and even today we can say is the biggest representative Dimitri Karacoban's poems' vocabulary has created our topic of thesis. Dimitri Karacoban's poems scope have been mentioned observations about the vocabulary of Gagavuz Turkish. Written language is not based on a very old history of Gagavuz Turkish and also there is no an advanced literary heritage of the Gagavuz Turkish. We attribute to this not been sufficiently processed language. Gagavuz Turkish located in the Oguz group, Turkey Turkish' is almost the same as of the Rumeli Turkish. It is the closest to Turkey Turkish dialect and this closeness is seen in the vocabulary of the poem of Dimitri Karacoban. Between two dialects stand out false equivalence. Religious beliefs, they live in neighborly relations, we are faced with social and political conditions as a result of receiving word. Despite all these partnerships it is understood that Turkey Turks and Gagavuz Turks don't know each other a sufficient level. Both dialect of science, art, literature and culture of the monuments in the area we believe will provide the necessary mutual relationship by reading transferred.