Oyunlaştırılmış bir soru cevap aracının meslek lisesi öğrencilerinin akademik başarı ve içsel motivasyonuna etkisi
The effect of a gamified quiz application on academic achievement and intrinsic motivation of vocational high scholl students
  1. Tez No: 524018
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mesleki eğitimde önemli sorunların başında, ders kitabı yerine kullanılan bireyselleştirilmiş öğrenme materyallerinin yetersizliği ve buna bağlı olarak oluşabilen düşük öğrenci motivasyonu gelmektedir. Bu araştırma oyunlaştırılmış bir soru cevap aracının meslek lisesi öğrencilerinin akademik başarı ve içsel motivasyonuna etkisini incelemek için yapılmıştır. İstanbul ili Beşiktaş ilçesindeki bir mesleki ve teknik Anadolu lisesinde gerçekleştirilen araştırma, 33 deney grubu, 96 kontrol grubu katılımcısından oluşmaktadır. Araştırmanın uygulama süreci 6 hafta sürmüştür. Akademik başarı testi ve içsel güdülenme envanterinden elde edilen veriler yapılandırılmış görüşme verileri ile desteklenmiştir. Araştırmada; yapılandırılmış görüşme formu ve demografik anket ile desteklenen, kontrol ve deney gruplu ön test-son test içeren yarı deneysel desen kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems in vocational education is the inadequacy of the individualized learning materials used instead of textbooks and low student motivation that can occur accordingly. This research was conducted to investigate the influence of a gamified quiz application on academic achievement and intrinsic motivation of vocational high school students. The research carried out in a vocational and technical Anatolian school in Beşiktaş district of Istanbul province consists of 33 experimental groups and 96 control groups. The duration of the study was 6 weeks. Data from the academic achievement test and intrinsic motivation inventory were supported by structured interview data. In this study; semiexperimental design with control and experimental group which has pre-test and post-test model supported by structured interview form and demographic questionnaire was used.