Over torsiyonu sıçan modelinde erken ve geç biyokimyasalmarker olarak sıgnal peptıde--CUB-EGF domaın-contaınıngproteın 1 (SCUBE1)' in diagnostik değeri
Diagnostic value of Signal Peptide-CUB-EGF Domain-Containing Protein 1 (SCUBE1) as an early and late biochemical marker in the ovarian torsion rat model.
- Tez No: 524032
- Danışmanlar: DR. IŞIK KABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Over torsiyonu geç tanı alması halinde infertiliteye etkisi olan jinekolojik bir acildir. Tanı koymak için laboratuvar bulgularının yanı sıra fizik muayene bulguları ve görüntüleme yöntemleri kullanılmakta buna ragmen kesin tanı çoğu vakada operasyon sırasında koyulabilmektedir. Amacımız trombosit adhezyonunda yer alan iskemik bir belirteç olan SCUBE1' in erken ve geç biyokimyasal belirteç olarak olarak tanıdaki yerini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Ovarian torsion is a gynecological emergency that may effect infertility. Physcial examination findings and imaging are used in diagnosis as well as laboratory tests but most of the cases are diagnosed during operation. SCUBE1 is a experimental marker of ischemia previously studied both in rat models and humans. In this study, using ovarian torsion model in rats, we aim to investigate the importance of SCUBE1 levels in overian torsion as early and late biochemical marker.