Anterior omuz instabilitesi olan hastalarda artroskopik bankart tamiri sonuçlarımız
Results of arthroscopic bankart repair in patients with anterior shoulder instability
  1. Tez No: 524033
  2. Yazar: ÖMER AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı artroskopik olarak tedavi edilmiş anterior omuz instabiliteli hastaları klinik ve fonsyonel olarak değerlendirmek, rekürrensin, eklem fonksyonlarının ve işlemin hayat kalitesine etkilerinin değerlendirilmesi, kliniğimizde uygulanan artroskopik bankart tamiri olgularının literatür verileri eşliğinde artroskopik ve diğer cerrahi tekniklerle karşılaştırılması ve etkinliğinin araştırılımasıdır. Gereç ve yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi kliniğinde Ocak 2016 ve Şubat 2017 tarihleri arasında anterior omuz instabilitesi nedenli artroskopik olarak Bankart tamiri uygulanmış hastalar çalışmaya dahil edildi. 21 hastanın retrospektif olarak demografik bilgiler, x-ray grafileri, kullanılan ankor sayıları, işe dönüş süreleri, çıkık sayıları ve ilk çıkıktan sonra geçen süre verileri kaydedildi. Hastalar kontrole çağırıldı. Olgular preoperatif ve postoperatif eklem hareket açıklıkları, Basit omuz testi sonuçları, Oxford instabilite skorları, Rowe instabilite skorları, Constant skorları ve görsel analog skala ile fonksyonel ve klinik olarak değerlendirildi. Bulgular: Toplam 21 hastanın 21 omzu çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 27,9 yıl olarak hesaplandı. Hastaların 14 (%66,7)'ü erkek ve 7 (%33,3)'si kadındı. Çıkık sayısı ortalama 11,7 olarak hesaplandı. İlk çıkık sonrası opere olan yoktu. Hastaların 9 (%42,9)'unda çıkık sağ tarafta iken, 12 (%57,1)'sinde soldaydı. Dominant taraf 11 (%52,4) hastada sağ ve 1 (%4,8) hastada soldu. Dominant tarafta çıkık 11 (%52,4) hastada gözlenmezken, 10 (%47,6) hastada mevcuttu. İlk çıkıktan sonra geçen süre medyan 24 ay (3-132) olarak hesaplandı. İşe geri dönüş süresi ortalama 81.4 gün olarak hesaplandı. Postop takip süresi ortalama 19,9 aydı. Vakaların tamamı travmatik çıkıktı. Ameliyat sonrası çıkık 20 (%95,2) hastada gözlenmezken, 1 (%4,8) hastada mevcuttu. Kullanılan ankor sayısı ortalama 2.33'dü. 3 (%14.3) hastada SLAP yaralanması mevcuttu. Bu 3 hastaya da 1 adet ankor kullanılarak SLAP tamiri uygulandı.1 hastada ALPSA lezyonu saptandı. Hill-Sachs 8 (%38,1) hastada gözlenmezken, 13 (%61,9) hastada mevcuttu. Operasyon sonrası SST, Rowe ve Constant ortalaması operasyon öncesine göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Oxford ve VAS skorları operasyon öncesine göre anlamlı olarak düşük bulundu. Postoperatif değerlendirilen hastalarda Rowe skalasına göre 20 (%95,2) hastada mükemmel sonuç gözlenirken, 1 (%4,8) hastada sonuç orta olarak değerlendirildi. Postop yapılan Constant omuz skoru fonksyonel değerlendirmesinde 8 (%38,1) hasta mükemmel, 10 (%47,6) hasta iyi ve 3 (%14,2) hasta orta sonuç olarak değerlendirildi. Tüm hastalara preop ve postop abduksyon, fleksyon, abduksyonda eksternal ve internal rotasyon ölçümleri yapıldı. Tüm ölçümlerde preoperatif duruma göre anlamlı artış mevcuttu. Sonuç: Klinğimizde uyguladığımız artroskopik bankart tamirinde doğru hasta seçimi ve uygun cerrahi teknik ile kısa dönemde iyi sonuçlara ulaşıldı. Özellikle gençlerde ve aktif hastalarda rekürrens oranının yüksek olduğu bilinen bu patoloijinin tedavisinde artroskopik yaklaşım tüm dünyada ve ülkemizde giderrek artan bir şekilde başarıyla uygulanmaktadır. Biz de kliniğimizde Türkiye ve dünya standartlarına benzer başarı oranlarında bu tekniği uygulamaktayız. Artroskopik implantların, enstrümantasyonun ve tekniklerin evrimi ile artroskopik tamirin sonuçları diğer tekniklerle karşılaştırılabilir olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to assess clinically and functionally arthroscopically treated patients with anterior shoulder instability. Recurrence of instability, joint functions and effect to the quality of life of the procedure were investigated in the context of scoring. The efficacy of arthroscopic bankart repair in our clinic was investigated in the presence of literature data and compared with arthroscopic and other surgical techniques. Material and methods: Between January 2016 and February 2017 in the Orthopedic Clinic of Health Sciences University İzmir Bozyaka Training and Research Hospital, patients who underwent arthroscopic Bankart repair due to anterior shoulder instability were included in the study. Retrospective demographic data, x-ray graphs, number of anchors used, return to work times, number of dislocations and time elapsed since the first dislocation were recorded in 21 patients. Patients were called for policlinic control. Preoperative and postoperative joint range of motion were evaluated functional and clinically with simple shoulder test results, Oxford instability scores, Rowe instability scores, Constant scores and visual analogue scale. Results: A total of 21 patients were included in the study. The average age of the patients included in the study was calculated as 27.9 years. 14 (66.7%) of the patients were male and 7 (33.3%) were female. The average number of dislocations was calculated as 11.7. There was no surgery after the first dislocation. dislocation were in the right side Nine of the patients (42.9%) and 12 (57.1%) were in the left side. The dominant side was left in 11 patients (52.4%) and left in 1 patient (4.8%). The time elapsed after the first dislocation was calculated as median 24 months (3-132). The average time to return to work was calculated as 81.4 days. The average postoperative follow-up was 19.9 months. All of the cases were traumatic. Postoperatively, 20 (95.2%) patients have stable soulder and 1 (4.8%) patients shoulder dislocated. The average number of anchors used was 2.33. 3 (14.3%) patients had SLAP injuries. SLAP repair was performed using 1 anchor in these 3 patients. 1 patient had ALPSA lesion. Hill-Sachs were present in the 8 (38.1%) patient while 13 (61.9%) were absent. Postoperative SST, Rowe and Constant averages were significantly higher than before the operation. Oxford and VAS scores were significantly lower than preoperatively. In postoperative evaluation, excellent results were obtained in 20 patients (95.2%) according to Rowe scale, while in 1 patient (4.8%) the result was moderate. 8 (38.1%) patients were excellent, 10 (47.6%) patients were good and 3 (14.2%) patients were moderate in the functional evaluation of poststop Constant shoulder score. All preop and postop abduction, flexion, abduction external and internal rotation measurements were performed. There was a significant increase in all measures according to preoperative condition. Conclusion: In the arthroscopic bankart repair we performed in our clinic, good results were obtained in short term with proper patient selection and appropriate surgical technique. Arthroscopic approach is successfully applied in the world and our country increasingly in the treatment of this pathology, which is known to have a high recurrence rate especially in young and active patients. The results have been comparable to other techniques with evolution of arthroscopic implants, instrumentation and techniques.