Laparoskopik total ekstraperitoneal inguinal herni ve açık inguinal herni operasyonlarında kan gazı ve stres hormonlarının karşılaştırılması
Comparison of blood gas and strees hormones in laparoscopic total extraperitoneal inguinal hernia and open inguinal hernia operations
  1. Tez No: 524031
  2. Yazar: FERİDUN SUAT GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. İRFAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Cerrahi girişimler kişilerin yaşamları boyunca en sık maruz kaldığı travma nedenlerindendir. Bu travmanın derecesiyle orantılı olarak kişinin günlük aktivitesine dönmesi ve eski verimliliğini kazanma süreci değişmektedir. İşte bu noktadan yola çıkarak son yıllarda cerrahi yönden minmal invaziv travma yaratabilecek teknikler geliştirilmeye çaba sarfedilmektedir. 1980'li yıllardan sonra hızla gelişen laparoskopik teknikler cerrahi alanda yani bir dönem açmıştır. İnguinal hernilerd de özellikle 1990'lı yıllarda geliştirilen teknikler sayesinde laparoskopi yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle TEP tekniği günümüzde en çok rağbet görendir. Çalışmamızda TEP tekniği ile açık tekniklerin hastaya verdiği travma farklılıkları saptanmaya çalışıldı.Bunun için TÜTF Genel Cerrahi AD'da Eylül 99 – aralık 2001 tarihleri arasında inguinal herni tamiri yapılan 40 hasta çalışmaya alındı. Birinci gruptaki 20 hastaya TEP, ikinci gruptaki 20 hastaya ise açık yöntemler (Bassini, Shouldice, Lichtenstein teknikleri) uygulandı. Birinci gruptaki tek hasta kadın, diğer tüm hastalar erkekti. Yaş ortalaması birinci grupta 39.6, ikinci grupta 37.3 idi. Hastalardan preoparatif,peroperatif,postoperatif 2. saat ve postoperatif 24. saatte olmak üzere dört kez kan alındı.Alınan kanlarda lökosit,glukoz,kortizol,insülin,GH,İL1,İL6,MDA,CPK,ACTH ve kan gazı olarak PH,PO2,PCO2,HCO3,BE ve O2 saturasyonu çalışıldı. Glukoz,GH,kortizol her iki grupta da peroperatif yükselme gösterirken TEP ameliyattan sonra açık yöntemlere göre, daha çabuk düştü. İki grup arasında anlamlı farklılık yanlızca postoperatif 2. saatte GH değerlerinde, açık operasyonlar lehine mevcuttu. ACTH her iki operasyon türünde de peroperatif yükselip daha sonra kısa sürede düştü.İnsülin iki grupta da giderek artan yükselme gösterdi. MDA değerlerinde postoperatif 24. saatteki değerler açık operasyonlarda anlamlı olarak daha yüksekti.CPK değerleri her iki grupta peroperatif ve postoperatif giderek yükseldi.Fakat TEP grubu değerleri operasyon öncesi diğer gruptan daha yüksekti ve iki grup karşılaştırıldığında peroperatif ve postoperatif dönemde de daha yüksek bulundu. PO2 iki grupta da peroperatif yükselip postoperatif kısa sürede düşme gösterdi.Saturasyon değerleri de iki grupta postoperatif dönemde düştü.İki grup arasında PO2 ve saturasyon değerlerinde farklılık gözlenmedi.PCO2 değişiklikleri grupların kendi içinde anlamlı değildi ama peroparatif ve postoperatif 2.saatteki değişiklikler TEP operasyonlarında daha fazla idi. Çalışan diğer parametrelerde anlamlı farklılık saptanmadı. Laparoskopik yaklaşım günümüzde fıtık operasyonları için altın standart olarak kabul edilmemekle beraber bir çok avantajları olan ve tercih edilebilecek bir operasyon türüdür. Özellikle TEP operasyonları laparoskopinin diğer avantajları yanında bilateral fıtıklarda güvenle uygulanabilmesi ve periton boşluğuna girilmemesi gbi avantajlara sahiptir ve fıtık operasyon türleri arasında iyi bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
One of the most common trauma reasons that individuals have been exposed to is surgery interference.Related to the degree of this trauma, the duration of the individual's period of gaining the old productivity and the ability to follow the same daily activity varies.Therefore, starting from thispoint,there have been great attempts to develop techniques,which can produce minimal invasive trauma in terms of surgery. Developed rapidly after 1980s,the laparoscopic techniques opened up a new period.By the help of the techniques that have been developed in inguinal hernia,especially in the 1990s,laparotomy has been used widely.Particulary TEP technique is in demand. In our study,it has been tried to detech the differences between the trauma of TEP technique and open technique.Therefore,40 patients,of which inguinal hernia overhaul was completed in TÜTF General Surgery AD between the dates of September 99 and December 2001, participated in the study.In the first group,to 20 of the patients,TEP has been exposed to and in the second group, to the other 20 patients,open methods(Bassini,Shouldice,Lichtenstein techniques). In the first group there was a women patient, the others were all men.Age average was, 39.6 in the first group and 37.3 in the second group. Blood samples from the patients were collected four times as preoparative, peroperative, postoperative in the 2nd hour and in the 24th hour postopertive. In the blood samples,leukocyte, glucose, cortisol, insülin, GH, IL1, IL6, MDA, CPK, ACTH and blood gas Ph, PO1, PCO2, HCO3, BE and O2 saturation were studied. While glucose, GH, cortisol were showing a peropative rise in both groups, after TEP operation the values increased more rapidly to there pre-operation values.A meaningful difference, in the favour of open operations, between the two groups were only seen in GH values and in the 2nd hour. ACTH, in both operation type increased peroperatively and decreased in a short time. Insulin showed a rise in two groups gradually. In MDA, values of postoperative 24th hour values were higher in open operations. CPK values in both groups have risen. But TEP group values were higher than the other group before the operation and when two groups compared were found higher in peroperative and postoperative periods. PO2 increased peroperative and showed a postoperative fall in a short time in both groups. Saturation values also decreased in postoperative period in both groups. No difference was observed between the PO2 and saturation values of both groups.PCO2 changes in the peroperative and postoperative 2nd hour were higher in TEP operations. No meaningfull difference has been detected in two operation types in the values of the parameters. Even though, today, laparoscopic approach is not accepted as a golden standard in hernia operations, it is a kind of operation that can be preferred and has a lot advantages. Especially TEP operations have some advantages of laparoscopy such as it can be applied in bileteral hernia, it does not enter the peritonea and it is a good choice among the operation types.