Akut iskemik inmede intravenöz trombolitik tedavi ve trombektomi etkinliğinin değerlendirilmesi
The effectiveness of intravenous thrombolytic therapy and thrombectomy in acute ischemic stroke
  1. Tez No: 716004
  2. Yazar: HAMZA TAŞCI
  3. Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP TANRIVERDİ, DOÇ. DR. CİHAT UZUNKÖPRÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Serebrovasküler hastalık, Amerika birleşik devletlerinde ölüm nedenlerinde beşinci sırada yer almaktadır. Son yıllarda uygulanan intravenöz ve endovasküler tedaviler akut iskemik inme tedavisinde çığır açmıştır. Çalışmamızda hastanemize başvuran akut iskemik inme tanılı trombolitik ve/veya trombektomi tedavisi uygulanan hastaların klinik ve epidemiyolojik verileri retrospektif olarak değerlendirilmiş ve üçüncü ay Modifiye Rankin Skoru (mRS) üzerine etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi acil servisine 2015 ile 2019 tarihleri arasında akut iskemik inme tanısı alan intravenöz rekombinant doku plazminojen aktivatörü (IV rtPA) uygulanan ve/veya mekanik trombektomi yapılan 218 hastanın nöroloji yoğun bakım ünitesindeki yatış verileri retrospektif olarak incelendi. Hastalar sadece IV rtPA, sadece mekanik trombektomi ve köprüleme tedavisi uygulananlar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Üçüncü ay mRS (0-2) olanlar iyi prognozlu/ iyi klinik sonlanımlı, mRS (3-6) olanlar ise kötü prognozlu/ kötü klinik sonlanımlı grup olarak tanımlandı. Akut iskemik inme tanılı reperfüzyon/ rekanalizasyon tedavisi alan hastaların demografik ve klinik verilerin 3. ay mRS üzerine etkileri değerlendirildi. Bulgular: IV rtPA alan hastalarda üçüncü ay mRS üzerine anlamlı etkisi olan faktörler yaş, hiperlipidemi, inme lokalizasyonu, intraserebral kanama ve giriş NIHSS idi. Mekanik trombektomi yapılan hastalarda 3. ay mRS üzerine anlamlı etkisi olan faktörler sol internal karotid arter darlığı, giriş NIHSS ve semptomatik intraserebral kanama idi. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda, IV rtPA ve/veya mekanik trombektomi yapılan akut inme hastalarında klinik son durum üzerine etki eden risk faktörleri ve epidemiyolojik faktörler incelenmiştir. Bu faktörlerin daha fazla çalışma ile tanımlanması inme hastalarının tedavi öncesi prognostik değerlendirmesinde fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Intravenous and endovascular treatments in recent years have been a breakthrough in acute stroke treatment. In our study, we retrospectively evaluated the clinical and epidemiological data of acute ischemic stroke patients who had applied to our hospital and treated with intravenous thrombolytics or thrombectomy. We also aimed to determine the effects of the clinical and epidemiological factors on Modified Rankin Scale (mRS) at the third month. Materials and Methods: Patients who presented with acute ischemic stroke to Emergency Department of Izmir Katip Celebi University Atatürk Research and Training Hospital between 2015 and 2019 were enrolled in the study. The clinical data of 218 patients during hospitalization at the intensive care unit were called IV rtPA group, thrombectomy group and bridging therapy group (IV rtPA plus thrombectomy group). The effects of reperfusion/recanalization treatment, patient demographics and clinical factors on mRS at 3th month were evaluated. Patients with mRS of 0-2 were defined as good prognosis/favorable clinical outcome, whereas patients with mRS of 3-6 were defined as poor prognosis/unfavorable clinical outcome. Results: Epidemiological characteristics and risk factors of patients who received IV rtPA or mechanical thrombectomy treatment were examined in our study. In IV rtPA group age, hyperlipidemia, stroke localization, intracerebral hemorrhage and NIHSS at presentation have statistically significant effect on mRS scores at 3rd month. In mechanical thrombectomy group, left internal carotid artery occlusion, NIHSS at presentation, and symptomatic intracerebral hemorrhage are found as statistically significant factor which effect mRS at 3rd month. Discussion and Conclusion: Risk factors and epidemiological characteristics which were associated with clinical outcome of the patients who received IV rtPA or thrombectomy treatment were examined in our study. Definition of these factors by further studies would allow pretreatment prognostic evaluation of patients in clinical settings.