Bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi öğretmen adaylarının teknoloji koçluğu özyeterlikleri ile yenilikçilik özellikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between computer and instructional technology education teacher candidates' technology coaching self-efficacy with innovation properties
  1. Tez No: 524066
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KUZU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretmen adaylarının teknoloji koçluğu özyeterliklerinin belirlenmesi ve teknoloji koçluğu özyeterlikleri ile yenilikçilik özellikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmada tarama modellerinden tekil ve ilişkisel tarama modelleri birlikte kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi 2013 yılında ÖSYS ile BÖTE bölümlerine öğrenci alan üniversitelerin URAP başarı sıralamaları ile oluşturulan altı kümeden rassal olarak belirlenmiştir. Araştırma, ölçek geliştirme ve araştırma uygulaması kısımlarından oluşmaktadır. Araştırma sonunda geçerlik ve güvenirlik koşullarını sağlayan teknoloji koçluğu özyeterlik ölçeği alanyazına kazandırılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğretmen adaylarının demografik bilgilerinden oluşan form, Teknoloji Koçluğu Özyeterlik Ölçeği ve Bireysel Yenilikçilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda BÖTE öğretmen adaylarının teknoloji koçluğu özyeterliklerinin orta düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca öğretmen adaylarının teknoloji koçluğu özyeterlikleri ile bireysel yenilikçilik özellikleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. BÖTE öğretmen adaylarının teknoloji koçluğu özyeterliklerinin daha da iyileştirilmesi için mesleki gelişim, program geliştirme ve etkili teknoloji entegrasyonunun sağlanması konularına yönelik çalıştay-seminer vb. gibi etkinliklerle zengin bir öğretim programı ortaya koyulabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the self-efficacy of technology coaching of the teacher candidates in Computer Education and Instructional Technology Education and to reveal the relation between technology coaching self-efficacy and innovation characteristics. In the study of descriptive and correlational srurvey model will be used together. The sample of the study the universities that received students in ÖSYS and CEIT departments in 2013 were randomly determined in six categories formed by URAP success rankings. The research consists of parts of scale development and research application. At the end of the research, the technology coaching self-efficacy scale, which provides validity and reliability conditions, has been given to the field. As data collection tools, the form of the demographic information of teacher candidates, technology coaching self-efficacy scale and individual innovativeness scale were used. As a result of the research, it was seen that the technology coaching self-efficacy of CEIT teacher candidates was moderate. Moreover, there was a moderately positive relationship between self-efficacy of technology coaching of teacher candidates and individual innovativeness features. In order to further improve the self-efficacy of the technology coaching self-efficacy of the CEIT teacher candidates, a rich curriculum can be established with activities such as workshops and seminars aimed at professional development, program development and the integration of effective technology.