Okul öncesi dönemde aile ve öğretmen bakış açılarıyla çocukların sosyal değer kazanımının incelenmesi
Investigation of the social value acquisition of children in the pre-school period from family and teacher perspectives
  1. Tez No: 524065
  2. Yazar: TUĞBA TAŞER POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI YILDIRIM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bilgi ve iletişim çağıyla birlikte ekonomik, kültürel ve siyasal alanda yaşanan gelişmelerin sosyal değerlerde de değişikliğe sebep olmasıyla birlikte bu alanda boşluklar oluşmuştur. Bu boşluklara bağlı olarak erken çocukluk döneminden başlayarak eğitimin tüm kademelerinde doğrudan ve dolaylı olarak sosyal değerlere yer verilmeye çalışılmaktadır. Bu bağlamda bu araştırmanın amacı okul öncesi dönemde aile ve öğretmen bakış açılarıyla çocukların sosyal değer kazanımının incelenmesidir. Temel nitel araştırma deseninde yürütülen araştırmanın katılımcıları, Türkiye'nin orta batısında bulunan bir şehirdeki devlet anaokullarında görev yapmakta olan üç okul öncesi öğretmeni, belirlenen öğretmenlerin sınıfında eğitim gören çocuklar ve çocukların aileleri oluşturmaktadır. Araştırma verileri; öğretmen kişisel bilgi formu, ebeveyn kişisel bilgi formu, gözlem, araştırmacı günlüğü, yarı yapılandırılmış ebeveyn görüşmeleri ve yarı yapılandırılmış öğretmen görüşmeleri olmak üzere farklı veri toplama araçlarıyla toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır ve katılımcılardan elde edilen veriler NVivo 11 paket programında analiz edilmiştir. Daha sonra, araştırma amaçları temel alınarak bulgular tanımlanmış ve yorumlanmıştır. Öğretmen ve ebeveynlerin görüşlerini yansıtmak için doğrudan alıntılar yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; sosyal değer kazanımı farklı düzeyde olan çocukların ebeveynleri arasında da farklılıklar vardır. Sosyal değer kazandırmada ailelerin de öğretmenlerin de yaşadıkları sorunlar bulunmaktadır. Ailelerin yakın çevreden, medyadan, okul yönetiminden beklentileri vardır. Öğretmenlerin en çok ailelerden beklentisi vardır. Aileler ve öğretmenlerin karşılıklı yürüttükleri iş birliği çalışmaları bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the era of information and communication, economic, cultural and political developments have also caused changes in social values, creating gaps in this area. Depending on these gaps, starting from early childhood, all levels of education are attempting to include social values directly and indirectly.The purpose of this research is to examine the social value of children in the preschool period through the perspective of family and teachers.The study group of the research conducted in the basic qualitative research design is composed of teachers, families and children in three kindergartens with different socioeconomic levels in the fall semester of 2017-2018 academic year. Research datas; teacher personal information form, parental personal information form, observation, researcher diary, semi-structured parental interviews and semi-structured teacher interviews. In the analysis of the data, descriptive analysis technique was used and the data obtained from the participants were analyzed in the NVivo 11 package program. Subsequently, findings were defined and interpreted based on research questions. Direct quotations were made to reflect the views of teachers and parents. According to the results of the research; there are also differences among parents of children whose social value gains are at different levels. In giving social values, families have problems that teachers also experience. In this regard, families have anticipatory expectations from the near field, from the media, from the school administration, but there is also a lot of expectation from the parents in the teachers, but there is no job association work that families and teachers have conducted on this issue.