Teknoloji destekli öğretim konusunda bilişim teknolojileri öğretmen adayları ile sınıf öğretmeni adaylarının işbirliği süreci ve bu süreçteki deneyimleri
Experiences from collaboration between information technologies teacher and classroom teacher candidates orientated by the technology-supported instruction
  1. Tez No: 276456
  2. Yazar: TUĞBA BAHÇEKAPILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde öğretmenlerin öncelikli olarak teknolojik becerilere sahip olmaları, sonrasında ise teknolojinin eğitim ortamlarında kullanılmasına yönelik bilgi birikimine sahip olmaları beklenmektedir. Son yıllarda ortaya atılan Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgisi yaklaşımı bu anlamda öğretmen adaylarının eğitimlerinde gittikçe önem kazanmaktadır. Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgisini geliştirmeye yönelik birçok etkinlik hizmet öncesi dönemde uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmada eğitim fakültelerinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunlarının teknolojinin öğrenme süreciyle bütünleştirilmesi kapsamında öncü olarak nitelendirilmelerinden yola çıkarak, bu bölüm mezunlarının sınıf öğretmenliği programındaki öğretmen adaylarına teknoloji danışmanlığı yapacağı işbirliğine dayalı bir süreç yürütülmüştür. Böylece karşılıklı etkileşimler sayesinde sınıf öğretmenliği programındaki öğretmen adaylarının Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgisi açısından gelişim göstermeleri beklenmiştir. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretmen adaylarının ise bu süreç sayesinde teknolojinin öğrenme süreciyle bütünleştirilmesi bağlamında kendilerine yüklenen rolleri daha net olarak algılayabilecekleri düşünülmüştür. Yürütülen araştırma özel durum çalışması olarak planlanmıştır. Teknolojinin öğrenme süreciyle bütünleştirilmesine dayanan işbirliği sürecinde adaylar, öğretmenlik uygulaması kapsamında sınıf öğretmenliği programındaki öğretmen adaylarının anlatacağı teknoloji destekli dersleri birlikte tasarlamışlardır. Böylece öğretmenlik uygulaması kapsamında sınıf öğretmenliği programındaki öğretmen adaylarına teknoloji destekli öğrenme deneyimleri sağlanmıştır. Sonuç olarak öğretmenler arası yaşanan bu iletişim sayesinde, sınıf öğretmenliği programındaki öğretmen adaylarının Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgisi düzeylerinde olumlu bir artış görülmüştür. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü öğretmen adayları ise yürütülen sürece ilişkin ileride üstleneceği teknolojinin öğrenme süreciyle bütünleştirilmesi anlamında rollerinin ne olacağını konusunda somut deneyimler yaşayarak farkındalık geliştirmiştir. Teorik bilgilerin karşılıklı tartışmalar ve paylaşımlar yoluyla uygulamaya dönüştürülmesinde yaşanan etkileşim ve deneyimler bu sonuca etken olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is expected that, firstly, teachers have the necessary technological skills and, secondly, that the teachers have the information necessary to use these skills in an educational environment. Over recent years, the appearance of the Technological Pedagogical Content Knowledge approach has become more important in teacher training as this approach gives a teacher the necessary technological information and teaching methods. In this study, within the scope of the integration of technology into the learning, and by characterizing Computer Education and Instructional Technologies Department graduates as mentors, a process based on the collaboration of graduates from this department working as technology mentor to those in the classroom teaching programme. In this way, it was expected that, due to the two-way interaction, the teaching candidates in the classroom teacher training programme would show development in terms of Technological Pedagogical Content Knowledge. It was also thought that teaching candidates from the Computer Education and Instructional Technologies Department would have a clearer understanding of what was expected from them in the context of integration of technology into the learning. The research carried out was planned as a case study. In this collaboration based on integration of technology into the learning, the teacher candidates within the study designed the technology-supported lessons that will be using in the field placement of the classroom teacher candidates. In this way, experience in technology-supported learning was provided for the teacher candidates in the classroom teacher programme. As a result, due to the communication between the teachers, a positive increase was seen in the classroom teaching programme candidates? Technological Pedagogical Content Knowledge level. Teaching candidates from the Computer Education and Instructional Technologies Department were able to have tangible experiences about the role they will take on in the future in the context of integration of technology into the learning and improve their awareness of this. It was seen that interaction and experiment stemming from the discussion and sharing of theoretical information and the transformation of this into application were factors.