Question de colons et de colonisés dans Meursault, contre-enquête de Kamel Daoud
Kamel Daoud'un Meursault, Karşı Soruşturma adlı romanında sömüren ve sömürülen
  1. Tez No: 524075
  2. Yazar: YELİZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLATİF ACARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sömürgecilik, Antik Çağ'dan günümüze insanlık tarihinde pek çok tramvatik iz bırakmıştır. Sömürgeciliğin en yaygın olduğu dönem olarak verebileceğimiz 19. yüzyılda, büyük sömürgeci güçler arasında belirgin bir güç savaşı bulunmaktaydı. Tez konumuz dahilinde ilgilendiğimiz Fransa ise şüphesiz ki o dönemin en büyük güçlerinden biriydi. Tabii ki her alana olduğu gibi, edebiyata da yansıyan sömürgecilik, birçok yazarın ilham kaynağı olmuş ve olmaya devam etmektedir. Özellikle, Fransa'nın, büyük yankılar uyandıran Cezayir işgali ve etkileri pek çok romanın ve eleştirinin konusu olmuştur.Biz de bu çalışmada, Albert Camus'nün“Yabancı”adlı eserine devam niteliğinde olan, Cezayirli yazar Kamel Daoud'un“Meursault, Karşı soruşturma”adlı romanını incelemeyi hedefledik. Daha net olarak, çalışmamız Daoud'un romanındaki sömürgeciler ve sömürgecilik meselesini tartışmayı amaçladı. Tezimizi Albert Camus'nün“Yabancı”adlı romanından faydalanarak, romandan sık sık alıntılar yaparak sürdürdük. Araştırmamız nitel veriler ve yorumlanmasına dayanırken, metinlerarasılık teorisini temel alarak çalıştık. Genel olarak tezimizin içeriğinden bahsedecek olursak: çalışmamızın ilk bölümünde, Cezayir sömürge tarihine genel hatlarıyla yer verdik. Devamında Albert Camus ve“Yabancı”yı çalışmamıza paralel olarak inceledik. Son olarak ise“Meursault, karşı soruşturma”da yer alan bazı yapı ve kavramları inceleyerek sömürge, sömürgecilik anıştırmalarını yorumladık. Böyle bir araştırmanın roman incelemesine katkıda bulunacağı gibi öğrencilerimizin de eğitimine yardımcı olacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Since Antiquity, colonialism has left traumatic traces in the history of humanity. During the period when the colonialism was most widespread, in other words, in the nineteenth century, there was a race of power between the great colonial powers. The France we interested in as part of our master's thesis was probably one of the great powers of that time. Of course, this colonial expansion has strongly reflected its effects in many literary works, especially as in other fields. Even today, it remains on the main sources of inspiration for many authors. As in the case in other fields, French literature is undoubtedly the area most affected by colonialism. Above all, the colonization of Algeria and its consequences have become the subject of several novels and critics. On our side, during this research, we aimed to examine the novel of the Algerian writer Kamel DAOUD,“The Meursault Investigation”, which he wrote as a sequel to“The Stranger”by Albert Camus. Specifically, our research aimed to discuss the issue of colonist and colonized of Daoud's novel. For this purpose, we wrote our master's thesis with the help of“The Stranger”and making references to the novel. Our research is based on qualitative data's and we took as a basis the intertextuality during the realization of our work. As to the content of our thesis; in the first part, we have studied the history of colonial Algeria in outline. As a result, we studied Albert Camus and“The Stranger”in parallel with our research. Recently, we commented on the innuendo of settlements and colonization by examining certain terms and structures of“The Meursault Investigation”.