Wilson vs. Lenin revisited: The contending ideas of a new world order
Wilson, Lenin'e karşı yeni bir yorum: Yeni bir dünya düzeninin çatışan fikirleri
- Tez No: 524103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAUL LATIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
1914'te bir suikastçının kurşunuyla patlak verdiğinde Cihan Harbi yıkım ve ölüm getirmişti. Fakat bu aynı zamanda bir Yeni Düzenin başlangıcı anlamına gelirken bir o kadar da Eski Düzenin sonu anlamına gelmekteydi. Thomas Woodrow Wilson ve Vladimir Ilyich“Lenin”Ulyanov, Ocak 1918'de On Dört Madde ve Ekim 1917'de Sovyet Barış Kararnamesi ile barışın sağlanması için çözümlerini duyurduklarında bu Yeni Çağın liderleri dünyanın iki uç köşesinden, yani Amerika ve Rusya'dan çıka gelmişlerdi. Bu çalışma, barış için ortaya atılan bu çözüm önerileri arasındaki farklılıklara ve paralelliklere dair bir inceleme sunar. Bu amaçla, bu önerilere ait mevzu bahis niteliklerin iki liderin farklı kişisel tecrübelerinin ve kültürel geçmişlerinin olduğu kadar ülkelerinin iç sorunlarının ve geçmişlerinin bir sonucu olduğu savunulmaktadır. Bu nedenle, Wilson ve Lenin'in kişisel biyografileri ve Birleşik Devletler ile Rusya'nın geçmişleri detaylı bir şekilde incelenmektedirler. Çalışma, Wilson ve Lenin'in birbirlerine paralel argümanlarla, Cihan Harbi'ni Eski Dünya'nın nihai krizi olarak nitelendirdikleri ana savının çevresinde yapılanmaktadır. Emperyal Çağ'ın sonunun geldiğini görmüşler ve bu bağlamda Yeni Dünya'nın yeni askeri, diplomatik ve ekonomik ilkelerini öne sürmüşlerdir. Ancak Wilson ve Lenin, bu Yeni Düzen için çok farklı sebepler, yöntemler ve tasarılara sahiptiler. Bu farklı söylemler, Yeni Çağ'ın düzen ve düzensizliklerinin tamamının kökenleri olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The Great War brought destruction and death when it got unleashed with the bullet of an assassin in 1914. Yet, this was also the beginning of a New Order as much as being the end of the Old Order. The forerunners of this New Era came from two distinct corners of the world, namely America and Russia when Thomas Woodrow Wilson and Vladimir Ilyich“Lenin”Ulyanov proposed their peace formulae with the Fourteen Points of January 1918 and the Soviet Peace Decree of October 1917. This study provides an analysis of the differences and parallels between these formulae. In order to meet this objective, the individual biographies of Wilson and Lenin, and the histories of the United States and Russia are examined in detail as it is argued that the given features of these declarations were the consequences of the different personal experiences and cultural backgrounds of these two leaders as well as the domestic issues and histories of their countries. The study is structured around the main argument that Wilson and Lenin recognized the Great War as the ultimate crisis of the Old World with their parallel arguments. They saw the end of the Imperial Era, and in this matter, they offered new military, diplomatic and economic norms of the New World. Nevertheless, Wilson and Lenin had very different reasons, methods and designs for the New Order. These different discourses were the origins of both order and disorder of the New Era.