Görsel sanatlar eğitimcisi yetiştirmede bir yöntem olarak yaratıcı drama: Eylem araştırması
Creative drama as a method in preservice art education: An action research
  1. Tez No: 524102
  2. Yazar: TUĞBA ŞENYAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZGÜR SOĞANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bilginin deneyimler yoluyla, yapılandırılarak öğrenilmesi yerine, sınırlı yanıtlar arasından tek doğruyu bulmaya yönelik, kısa vadeli bellek becerisi gerektiren sınav kaygılı öğrenme ortamı, bireyin yaratıcı düşünmesini engellerken aynı zamanda hazırcı bir hayat kalıbını da dayatmaktadır. Bu durumun değişmesi, ancak doğru öğretim yöntemi ve teknikleriyle mümkündür. Disiplinlerarası yapısıyla yaratıcı drama, sanatlarla ve sanat eğitimiyle aynı ruhu taşımakta ve birbirini besleyen özellikler göstermektedir. Bu benzerlikten yola çıkarak, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı ders programlarının 3. yılında yer alan Özel Öğretim Yöntemleri (ÖÖY) II dersinde bir yöntem olarak yaratıcı dramanın kullanımına ilişkin deneyimsel bir süreç planlanmış, araştırmanın amacı doğrultusunda, bu derste ne gibi değişimler yaşandığı ve bu değişimlerin öğrencileri ve öğrenme ortamını nasıl etkilediği eylem araştırması yöntemiyle incelenmiştir. Temel veri kaynağı olan gözlem verilerinin yanı sıra, araştırmacı ve öğrenci günlükleri, yarı-yapılandırılmış görüşmeler, ders değerlendirme formları ve öğrenci ürünleri araştırmanın diğer veri toplama araçlarıdır. Elde edilen verilerin tematik analizi sonucunda Biraradalık, Çoklu Bakış, İlişkisel Drama ve Bağlar olmak üzere dört temaya ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda yaratıcı dramanın, sınıfın iletişim ortamında olumlu değişimlere neden olduğu, sanatsal yaratım süreçlerinde hayal gücü ve yaratıcılığı tetiklediği ve ders kapsamında yapılan sanatsal uygulamalar üzerine sonuç odaklı değil süreç odaklı bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Instead of learning by making, living and structuring, the test-anxious learning environment that requires short-term memory skills to determine one out of multiple choices, affects the creative thinking of the individual and predetermined life style. This situation can only be changed by appropriate teaching methods and techniques. The creative drama, has the same spirit as arts and arts education as a discipline and a teaching method. An experiential process is planned regarding the use of creative drama as a method in the“Teaching Methods in Art Education”(ÖÖY II) course, which takes place in the third year of the fine arts education program. In line with the aim of research, researcher asked questions such as what changes were experienced in this course supported by the creative drama method, how these changes affected the students and the learning environment. Along with observation notes which was the basic data source; researcher and student diaries, semi-structured interviews, course evaluation forms and student products were used as data collection tools. As the result of the thematic analysis of the obtained data, four themes: Coexistence, Multiple Views, Relational Drama and Relations emerged. The use of creative drama as a constructive method has resulted in positive changes in the communication environment of the classroom, triggered imagination and creativity in artistic creation processes, strengthened the ability to produce group work and cooperation. Beside these, it has been observed that the creative drama activities conducted during the lecture were process-oriented rather than result-oriented.