The role of legislative committees in parliamentary governments' accountability: A comparative analysis of the United Kingdom and Turkey
Parlamenter hükümetlerin hesap verebilirliğinde yasama komisyonlarının rolü: İngiltere ve Türkiye'nin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 524122
  2. Yazar: ÜMMÜHAN EDA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ÖZÇÜRÜMEZ BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma, İngiltere ve Türkiye'deki tek parti çoğunluk ve koalisyon hükümetlerinin hesap verebilirliğinde yasama komisyonlarının rolünü incelemektedir. Var olan çalışmalar her iki ülkedeki yasama kurumunun politika yapımına katkısını hükümete kıyasla“marjinal”ya da“etkisiz”olarak değerlendirmekte ve yasama komisyonlarının da benzer bir etkide bulunacağını ileri sürmektedir. Bu yaklaşım detaylı inceleme davranışını potansiyel kapasite ile ölçmekte ve güçsüz yasama kurumlarının hükümetlerin kanun tasarlarını önemli ölçüde etkileyemeyeceğini belirtmektir. Bu çalışma ise yasama komisyonlarının potansiyel kapasitelerini kullanarak hükümet tasarılarında içeriksel değişiklikler yaptıkları ölçüde hesap verebilirlik mekanizması olarak işlediklerini savunmaktadır. Komisyonların kanun tasarılarına etkisini ölçmek için potansiyel kapasite yerine komisyonların detaylı inceleme güçleri ile komisyon değişiklikleri arasındaki ilişkiyi ampirik olarak incelemektedir. Bu çalışma ayrıca komisyonların detaylı inceleme davranışlarının, farklı hükümet türlerinin komisyonlar üzerindeki kontrolüne bağlı olarak değiştiğini savunmaktadır. Orijinal veri setine dayalı olan bulgular hem İngiltere hem de Türkiye'de yasama komisyonlarının kanun tasarılarının içeriklerini önemli ölçüde değiştirdiğini ve bu içeriksel değişikliklerin inceleme güçlerini kullandıkları ölçüde arttığını göstermektedir. Her iki ülkede, koalisyon hükümetleri dönemindeki komisyonların sivil toplum örgütlerine daha açık ve daha kapsayıcı olduğu ve bu kesimlerin sağladığı bilginin komisyonların detaylı inceleme davranışlarını olumlu olarak etkilediği görülmüştür. Buna karşın, tek parti çoğunluk hükümeti dönemindeki komisyonların çoğunlukçu hareket ettikleri ve yaptıkları içeriksel değişikliklerin daha çok komisyonlardaki hükümet temsilcileri tarafından sağlanan bilgiden etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study examines the role of legislative committees in single party majority and coalition governments' accountability in the U.K. and Turkey. The literature discusses both legislatures' contribution to policymaking as“marginal”or“ineffective”vis-a-vis governments, and their committees are expected to reflect this tendency. This approach equates formal capabilities (potential) with scrutiny behavior (influence), and claims that weak legislatures cannot substantially influence their governments' legislation. In contrast, this research argues that legislative committees function as accountability mechanisms when they activate their formal capabilities and change the content of government bills. Rather than a description of formal capabilities, this study uses scrutiny powers and committee amendments as direct empirical measures to estimate the impact of legislative committees on governments. It also argues that committees' scrutiny of government bills depends on the government control over the committees changing according to government type. The overall findings based on an original dataset suggest that both in the U.K. and Turkey, legislative committees can and do amend the content of government bills, and their likelihood of making substantial amendments to government bills increases when they base their intervention on their scrutiny powers. In both cases, committees during the coalition government term were more open and inclusive to actors outside the parliament leading committees to be affected by this knowledge and information in their scrutiny of government bills. In contrast, committees during single majority government term remained majoritarian and based their amendments on the information provided by the government representatives in committees.