Van türkülerinde icra şekil ve muhteva
The performance, form and the content of folksongs in Van province
  1. Tez No: 524130
  2. Yazar: TALHA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kültür, kompleks bir yapıya sahiptir. Genel olarak, insanın evrene kat-tıklarını ifade eder. Aynı zamanda kültür her toplumun kuşaktan kuşağa ak-tardığı maddi ve manevi değerleri, toplumun kendisine has özelliklerini mey-dana getirerek diğer toplumlardan ayrılmasını sağlamaktadır. Kültür yapısı gereği topluma dair olan her şeyi içinde barındırmaktadır. Öyle ki türküler de bu yapının içinde kabul edilir. Türkü halk edebiyatı ürünle-rinden olan sözlü mahsullerdir. Belli ezgilere sahip olan ürünlerdir. Toplumu derinden etkileyen olayların bir çalgı eşliğinde ya da direkt söylendiği ürünler olan türküler, geleneğin yaşayan taşlarından biridir. Kuşaklar arasında olgu ve olayları aktaran ürünler olarak varlığını sürdürmektedirler. Bu çalışmada, Van yöresine ait türküler üzerinde durulacaktır. Yapıl-mış olan derlemeler neticesinde kayıt altına alınan türkülerin şekil, muhteva ve icra özelliklerine değinilecek, ulaşılan sonuçlar paylaşılacaktır. Materyallerini türkülerin oluşturduğu incelemede türküleri teşkil eden yapısal ve kavramsal söylemler ele alınacak Van Türkülerin bulunduğu mevcut kaynaklardan ve TRT repertuvarından faydalanılacaktır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde; türküleri incelenen Van yöresi hakkında bilgiler veri-lecektir. İkinci bölümde; türkü türü genel hatlarıyla ele alınacak, türkünün ta-nımlarına, tasniflerine yer verilecek söz konusu tür irdelenecektir. Çalışmanın asıl bölümü olan 'Van Türkülerinde İcra Şekil Ve Muhte-va' başlıklı üçüncü bölümde, Van türkülerinin nerelerde icra edildiği, türküle-rin uyak düzeni, hece ölçüleri ve bent sayıları gibi şekilsel özellikleri üzerinde durulacaktır. Türküler, son olarak içerik özellikleri bakımından yorumlanacak-tır.
Özet (Çeviri)
Culture has a complex structure. In general, it refers to the contributions by human kind. In addition, culture makes it possible for every society to separate itself from other societies by forming its own characteristics and material and non-material values that are passed down from generation to generation. Culture, due to its structure, contains everything that is related to society. In fact, folksongs are considered in this structure. Folksongs are the verbal productions of Turkish folk literature. They are also are the living stones of tradition and the products that have certain melodies with a musical accompaniment or directly spoken and that are deeply influenced by the events in the society. They continue to exist as products that convey facts and events from one generations to another. This study is focused on the folksongs of the Van Province in Turkey. Based on the collections of folksongs made, their form, content and rendering characteristics of the Turkish people recorded were mentioned and the results obtained were shared in this study. Structural and conceptual discourses that constitute Turkish Folksongs were discussed and the sources available and TRT repertoire of Folksongs that belong to Van province were benefited from. The study consists of three main parts; In the first part, information was given about the Van Province. In the second part, the type of folksong was handled in general terms, the definitions of folksongs and their classification was included. In the third part entitled 'The Performance, Shape and Content in Folksongs of Van Province', which is the main part of the study, focuses on where they are executed, their formal features, such as the phoneme, syllabic measures and the number of lines. Folksongs were finally interpreted in terms of content aspects.