Teorik modeller temelinde Anadolu halk müziğinde usûl meselesine yeni bir yaklaşım
A new approach to the issue of usûl in Anatolian folk music based on theoretical models
  1. Tez No: 918806
  2. Yazar: YASİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN MURAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Bu çalışma, Anadolu halk müziğinde tarihsel olarak teorik düzeyde çeşitli sorunlar barındıran ve günümüzde de çözüme kavuşturulmayı bekleyen usûl meselesine odaklanmaktadır. Yorumsamacı (hermeneutik) yaklaşıma dayalı ve nitel bir bilimsel araştırma olarak tasarlanan çalışmada, tarihsel inceleme ve yapısal analiz yöntemleri temel alınmıştır. İlk yöntem kapsamında tarama tekniği, ikinci yöntemde ise müziksel analiz yöntemi kullanılmıştır. Tarihsel yaklaşım çerçevesinde, Anadolu'nun klasik ve halk müziği geleneklerinde ritim ve usûl boyutlarına ışık tutan yazılı kaynaklar incelenmiş, bu kaynaklarda çeşitli teorisyenler tarafından ortaya konulan teorik modeller ele alınmıştır. Bu modeller, benzerlik ve farklılıkları üzerinden çok yönlü ve eleştirel bir yaklaşımla analiz edilmiş, böylece çalışmanın tarihsel bir zemine dayandırılması sağlanmıştır. İncelemeler sonucunda, nazariyat tarihinin usûl anlayışı bakımından dört karakteristik modele sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda; (i.) düşünsel odak, (ii.) temel kavram, (iii.) tarif tarzı, (iv.) sınıflama tarzı, (v.) dil ve (vi.) terminoloji, olmak üzere altı farklı kriter üzerinden usûl nazariye tarihinde karakteristik özellikleriyle ayrışabilen dört temel teorik model; (i.) Devir Modeli (DM), (ii.) Bâtınî Sembolizme Bağlı Usûl Modeli (BUM), (iii.) Bestesel Seyire Dayalı Usûl Modeli, (BSUM) (iv.) Tonaliteye Dayalı Usûl Modeli (TDUM) şeklinde adlandırılmıştır. Çalışmanın bulguları, mevcut teorik modellerin çeşitli problemler içerdiğini ve halk müziğinin yöresel, bölgesel ve yerel çeşitliliğini yeterince temsil edemediğini ortaya koymuştur. Çalışmada, bu eksikliklerin giderilmesi amacıyla, usûl kavramı darp, nakre, mertebe ve vezin gibi temel bileşenleriyle bütüncül bir yaklaşımla yeniden ele alınmış; usûl teorisinde süregelen sorunların çözümüne yönelik yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bu çerçevede, yerel halk ezgileri ve türkülerinden oluşan bir repertuvar üzerinde analizler yapılmış, halk müziğinin ritmik yapısına dair önemli bulgular elde edilmiştir. Çalışma kapsamında, yerel derleme kayıtları ve icra materyallerine dayanılarak toplamda 80 eser incelenmiştir. Bu eserlerin, yeni yaklaşım doğrultusunda dikte yöntemiyle analizleri gerçekleştirilerek usûl tespitleri yapılmış, ayrıca usûllerin isimlendirme ve notasyon bilgilerini içeren bir formatta yeniden notaya aktarımı sağlanmıştır. Elde edilen veriler, halk müziğinde geleneksel usûl teorisinin dışında kalan özgün ritmik devirlerin varlığını doğrulamış ve bu yapıların teorik bir çerçevede tanımlanmasının gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the concept of usûl (rhythm) in Anatolian folk music, which has historically presented various theoretical issues and continues to await resolution today. Designed as qualitative scientific research based on an interpretative (hermeneutic) approach, the study employs historical investigation and structural analysis as its primary methods. The survey technique is used for the historical investigation, while musical analysis is applied in the structural analysis. Within the framework of the historical approach, written sources shedding light on the rhythm and usûl dimensions of Anatolia's classical and folk music traditions were examined. The theoretical models proposed by various theorists in these sources were analyzed critically and multidimensionally in terms of their similarities and differences, thus providing a historical foundation for the study. As a result of these investigations, it was determined that the history of music theory comprises four characteristic models regarding the understanding of usûl. These models were classified based on six distinct criteria: (i) intellectual focus, (ii) fundamental concept, (iii) method of description, (iv) style of classification, (v) language, and (vi) terminology. Accordingly, four primary theoretical models were identified in the history of usûl theory: (i) the Cycle Model (CM), (ii) the Esoteric Symbolism-Based Usûl Model (ESUM), (iii) the Composition Direction-Based Usûl Model (CDUM), and (iv) the Tonality-Based Usûl Model (TBUM). The findings of the study revealed that existing theoretical models contain various problems and fail to adequately represent the local, regional, and vernacular diversity of folk music. To address these shortcomings, the concept of usûl was reexamined through a holistic approach, incorporating its fundamental components such as darp (beat), nakre (rhythmic motion), mertebe (hierarchy), and vezin (metrical pattern). A new approach was developed to resolve ongoing issues in usûl theory. Within this framework, analyses were conducted on a repertoire comprising local folk melodies and songs, yielding significant findings regarding the rhythmic structure of folk music. As part of the study, a total of 80 pieces were analyzed based on local field recordings and performance materials. These pieces were transcribed and analyzed using a dictation method in line with the new approach, and their usûl patterns were identified. The works were re-notated in a format that included information about the names and notational details of the identified usûl patterns. The data obtained confirmed the existence of unique rhythmic cycles outside the traditional usûl theory in folk music and underscored the necessity of defining these structures within a theoretical framework.