Emtia ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyonlar üzerine bir inceleme
An examination of dynamic conditional correlations across commodity and stock markets
  1. Tez No: 524131
  2. Yazar: ŞAİKA ÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı 2000-2017 dönemi için seçilmiş yükselen ve gelişme ihtimali olan ülke hisse senedi endeksleri ile emtialar (altın, gümüş, paladyum, platin gibi değerli madenler, ham petrol ve genel bir emtia endeksi) arasındaki dinamik koşullu korelasyon ilişkisinin incelenmesidir. Dinamik koşullu korelasyonların tahmini için Engle (2002) tarafından tanıtılan DCC GARCH modeli kullanılmıştır. Ampirik bulgular bazı yükselen ülke hisse senedi- emtia çiftleri için dinamik koşullu korelasyonların varlığını tespit etmiştir. Bu hisse senedi ve emtia çiftleri için korelasyonların pozitif olduğu bulunmuştur. İlaveten korelasyonların ve korelasyonların volatilitesinin 2008 küresel finansal krizden sonra dikkat çekici derecede arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine dynamic conditional correlations between selected emerging and frontier equity markets and commodities (precious metals such as gold, silver, palladium, platinium, crude oil and a general commodity index) for the period of 2000-2017. DCC GARCH model introduced by Engle (2002) is employed to estimate conditional correlations. The empirical findings suggest that some emerging country equity index - commodity pairs indicate the existance of the dynamic conditional volatility. Correlation between those stock indices and commodity pairings found to be positive. Furthermore, it is observed that correlations and the volatility of correlations were noticeably increased after during the 2008 financial crisis.