Tıbbi onkoloji polikliniğine başvuran yeni tanı kanser hastalarının hastalıkları hakkında bilgi ve farkındalık düzeyi değerlendirilmesi
The level of knowledge and awareness about the new diagnostic cancer patients and diseases that apply to the medical oncology polyclinic
- Tez No: 524143
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZTOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kanser dünya genelinde yaşamı tehdit eden ciddi bir sağlık sorunudur. Son yıllarda gerek erken tanı gerekse tedavi alanında kaydedilen gelişmeler sayesinde yaşam sürelerinde ciddi uzamalar kaydedilmiştir. Ancak kanser halen ciddi bir hastalıktır ve tanı ve tedavi süreci kompleks bir süreçtir. Kanser tanısı konulduktan sonra hastaların çoğunluğu hastalıklarının nedenlerini, seyrini ve tedavi alternatiflerini merak etmektedir. Bu aşamada hastaların hekimlerden ve farklı bilgi kaynaklarından doğru ve tatminkar bilgi edinebilmesi büyük önem taşımaktadır. Farkındalık ve bilgi düzeyinin artmış olması tedaviye karar verme ve tedavi sürecine uyum konusunda anlamlı katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda bu çalışmada DEÜTF Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ne başvuran, yeni tanı kanser hastalarının tıbbi onkolojideki muayeneleri öncesinde hastalıkları hakkındaki bilgi ve farkındalık düzeyinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 01 Ocak 2018– 31 Mart 2018 tarihleri arasında DEÜTF Tıbbi Onkoloji Polikliniğine başvuran, yeni kanser tanısı almış 159 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar dahili branşlardan ve cerrahi branşlardan sevkedilen hastalar olarak iki grupta değerlendirilmiştir. Hastaların bilgi ve farkındalık düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla kendilerine toplam 21 sorudan oluşan anket yöneltilmiştir. Hastaların 148'inde anket kendisi ile, 11'inde ise yakınları ile görüşülerek anket dolduruldu. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 59±14,54 olup, 72'si (%45,3) kadın, 87'si (%54,7) ise erkekti. Hastalara tıbbi onkoloji bölümüne gelmeden önce hastalıkları hakkında bilgi verilme durumu sorulduğunda 151 hasta (%95) hastalığı hakkında bilgi verildiğini, 8 hasta (%5) ise herhangi bir bilgi verilmediğini belirtti. Bilgi verilen hastalardan 140'ı (%88,1) doktordan, 11'i (%6,9) ise kendi yakınlarından bilgi aldığını ifade etti. Hastalara hastalıkları hakkındaki bilgi düzeylerinin yeterliliği sorulduğunda 45 hasta (%28,3) yeterli olduğunu, 74 hasta (%46,5) kısmen yeterli olduğunu, 40 hasta (%25,2) ise yetersiz olduğunu belirtti. Yeterli bilgi düzeyine sahip hastaların önemli bir kısmı (% 70,3) ayrıca başta internet olmak üzere farklı bilgi kaynaklarına da başvurduğunu belirtti. Hastalara onkolojik tedavi hakkında bilgi verilme durumu sorulduğunda 87 hasta (%54,7) tedavi hakkında bilgi verildiğini, 72 hasta (%45,3) ise bilgi verilmediğini belirtti. Hastaların hastalıkları hakkındaki bilgi düzeyine etki eden faktörler değerlendirildiğinde yaşı 65 ve üzerinde olan hastalar (p 0,001), aylık geliri 1500 TL ve altında olan hastalar (p 0,037) ile dahili branşlardan yönlendirilen hastaların bilgi düzeyi (p 0,016) anlamlı olarak daha yetersizdi.
Özet (Çeviri)
Cancer is a life threatening health problem worldwide. Life expectancy has increased in recent years due to the increase in early diagnosis and treatment options. However, cancer is still a serious disease, diagnosis and treatment process is complex. After the diagnosis of cancer, the majority of patients are curious about the causes, course and treatment alternatives of their diseases. At this stage, it is important that patients obtain accurate and satisfactory information from physicians and other sources of information. Increased awareness and level of knowledge contribute to decision making and adaptation to treatment. In this respect, it was aimed to evaluate the knowledge and awareness level of new diagnosis cancer patients who applied to the Medical Oncology Outpatient Clinic of DEUTF before their medical oncology examinations. A total of 159 patients who were admitted to DEUTF Medical Oncology Outpatient Clinic between 01 January 2018 and 31 March 2018 were included in the study. The patients were divided into two groups as patients referred from internal branches and surgical branches. A questionnaire consisting of 21 questions was used to evaluate the knowledge and awareness level of the patients. The questionnaire was completed in 148 of the patients and the questionnaire was completed by interviewing with their relatives in 11 of the patients. The mean age of the patients was 59 ± 14,54, 72 (45.3%) were female and 87 (54,7%) were male. When the patients were asked to give information about their diseases before coming to the medical oncology department, 151 patients (95%) were informed about the disease and 8 patients (5%) stated that they were not given any information. Of the patients who were informed, 140 (88,1%) stated that they had information from their doctor and 11 (6,9%) from their relatives. When the patients were asked about the adequacy of their knowledge about their disease, 45 patients (28,3%) were adequate, 74 patients (46,5%) were partially adequate and 40 patients (25,2%) were inadequate. A significant number of patients with sufficient knowledge (70,3%) also stated that they had applied to different sources of information, primarily internet. 87 (54,7%) of the patients were informed about oncologic therapies and 72 patients (45,3%) were not informed. When the factors affecting the knowledge level of patients were evaluated, the knowledge level (p 0.016) of patients who were older than 65 years of age (p 0,001), patients with monthly income below 1500 TL (p 0,037) and those who were directed from internal branches were significantly more inadequate.