Perception of spatial enclosure as a function of different space boundaries
Farklı mekan sınırlarının mekan algısı üzerindeki etkileri
- Tez No: 524150
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma farklı mekan özelliklerini (boyut, ışık, doku ve renk) göz önüne alarak, eğrisel yatay ve dikey mekan sınırlarının insanların ferahlık algısı üzerinde olan etkisini araştırmaktadır. Sanal gerçeklik yolu ile elde edilen veriler, estetik yargılar ve duygusal yanıtlar ile desteklenmektedir. Araştırma sanal gerçeklik ortamında 128 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. İnsanların farklı fiziksel özelliklere sahip mekanlardaki ferahlık algısını, estetik yargılarını ve duygusal yanıtlarını ölçmek için 16 mekan tasarlanmıştır. Katılımcılar boyut, ışık, doku ve renk mekan türlerinden yalnızca birine katılmıştır. Her bir mekan için nitel ve nicel araştırma yapılmıştır. Farklı fiziksel özelliklere sahip mekan türleri ile eğrisel mekan sınırlarının birbirinden bağımsız olarak insanların ferahlık algısında önemli derecede etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bu doğrultuda estetik ve duygu araştırmaları mekan türleri grubu ve mekan sınırları gurubu olarak bütünsel bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda eğrisel sınırların ferah olarak algılandığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca geniş boyutlu, aydınlık, yatay dokulu ve soğuk renkli mekan türlerinin ferahlık algısıyla daha fazla ilişkisi olduğuna varılmıştır. Buna bağlı olarak insanların farklı mekan türlerindeki ferahlık algısı estetik yargı ve duygusal yanıt sıfatları ile kuvvetli sonuçlar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the perception of spaciousness and curvilinear boundaries related to different specific properties of the environment such as size, light, texture and color. This relationship is identified by the aesthetic judgements and emotional responses of the participants through a virtual environment. Study conducted in virtual reality environment and 128 participants participate in this research study. Sixteen different physical property spaces were designed to measure the perception of spaciousness, aesthetic judgement and emotional responses. Each participant was responsible for only one specific property. The survey has included both ranking and open-ended questions for each setting. Specific properties and curved boundary type was found that there was a significant impact on perception of spaciousness as independent of each other. In this direction, aesthetic and emotional researches were analyzed between specific property group and boundary type group. As a result of the study, perception of spaciousness is positively related with the curved boundary types. Also, the result showed that, perception of spaciousness is positively related with the large size, bright light, transverse texture and cool color spaces. Findings on perception of spaciousness was supported with the relevant adjectives of aesthetic judgements and emotional responses.