Developing and validating language assessment knowledge scale (LAKS) and exploring the assessment knowledge of efl teachers
Dilde ölçme değerlendirme bilgisi ölçeğinin geliştirilmesi ve ilginizce öğretmenlerinin dilde ölçme değerlendirme bilgilerinin incelenmesi
- Tez No: 524164
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin dilde ölçme değerlendirme bilgilerini ölçmek için Dilde Ölçme Değerlendirme Bilgisi Ölçeği'ni geliştirmeyi ve Türkiye'de yükseköğretim bağlamında çalışan İngilizce öğretmenlerinin dilde ölçme değerlendirme bilgisi seviyelerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kapsamlı bir geçerlilik çalışması sürecinden sonra 60 maddeli ve 4 boyutlu bu ölçek, yükseköğretimde çalışan 542 öğretmen tarafından cevaplanmıştır. Çalışmanın nitel veri toplama evresinde ise, öğretmenlerin dilde ölçme değerlendirme ile alakalı ayrıntılı görüşlerini elde etmek için 11 öğretmen önceden hazırlanmış açık uçlu sorulara detaylı cevaplar vermişlerdir. Ölçeğin geçerliliği ve güvenirliği ile ilgili istatistiksel bulgular ölçeğin mükemmel model veri uyumuna sahip olduğunu ve güvenirliğin yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmenlerin dilde ölçme değerlendirme bilgi seviyeleri ile alakalı ise, katılımcıların ölçeğin genelinden 60 üzerinden 25 aldığı ve bu ortalamanın toplam puanın yarısından anlamlı derecede düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Ölçme değerlendirme ofisi çalışanı olup olmama haricinde hiçbir demografik değişkenin öğretmenlerin dilde ölçme değerlendirme bilgisi üzerinde etkisinin olmadığı da çalışmanın istatistiki bulguları arasındadır. Buna ek olarak, çalışmanın nitel verileri hizmet öncesi ve sonrasında verilen ölçme değerlendirme eğitiminin ciddi anlamda yetersiz olduğunu ve öğretmenlerin her bir becerinin ölçülmesi üzerine hizmet-içi eğitimlere ihtiyaç duyduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is two-fold: to develop and validate Language Assessment Knowledge Scale (LAKS) as an instrument to measure language assessment knowledge (LAK) of EFL teachers and to provide a general picture regarding LAK level of these teachers working in Turkish higher education context. After a thorough validation process, LAKS with 60 items and four constructs (assessing reading, assessing listening, assessing writing, and assessing speaking) was answered by 542 EFL teachers working in higher education context. As for the qualitative phase, 11 teachers provided detailed answers to open-ended questions that were asked to get in-depth data regarding teachers' opinions on language assessment knowledge. The statistical findings regarding the validity and reliability of the scale revealed that LAKS had a perfect model-data fit and Cronbach Alpha coefficients were high. In terms of LAK level of the teachers, the participants got, on average, 25 out of 60, significantly lower than half of the total score. It was also found that the teachers were the most knowledgeable in assessing reading whereas they had the lowest score in assessing listening. Besides, except for being a testing office member or not, no significant impact of demographic features was found on LAK level of the participants. On the other hand, the qualitative findings showed that education in pre-service and in-service levels were insufficient, and teachers needed trainings on assessing each skill specifically. Finally, the present study offers several suggestions both for future studies and for policy makers to improve EFL teachers' language assessment literacy.