Sürdürülebilir turizmde rekabet avantajı yaratması açısından yerel tarım ve gıda ürünlerinin kullanımı: Yenipazar örneği
The use of local agriculture and food product in terms of creating competitive advantage in sustainable tourism: Sample of Yenipazar
  1. Tez No: 524163
  2. Yazar: İLKİN MAVZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda turizm pazarlarında artan rekabet, ülkelerin bu pazarlardan paylarını artırmak için amansız bir yarış içerisine girmesine neden olmuştur. Özellikle kısa sürede en çok getiri anlayışıyla hareket eden ülkeler, başta kitle turizmi olmak üzere kıyı turizmi veya tek tip turizm politikalarıyla, doğal kaynakların aşırı tüketimine ve zarar görmesine neden olmaktadır. Bu aşırı tüketim anlayışının ortaya çıkarmış olduğu sorunların farkında olan yazarlar, sürdürülebilirlik çerçevesi içerisinde turistik ürün çeşitlendirmesi fikirleriyle çözümler üretmeye çalışmıştır. Bu çalışmalara destek olabilecek bu araştırmada, sürdürülebilir turizm çerçevesinde rekabet avantajı yaratabilecek bir politika olan yerel tarım ve gıda ürünlerinin önemi ve kullanımı araştırılmıştır. Araştırma, Aydın ili Yenipazar ilçesinde yapılmıştır. Araştırma kapsamında, ziyaretçilerin ve yerel üretici/esnafın yerel tarım ve gıda ürününe ilişkin algılarını belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Ziyaretçilerin ve yerel üretici/esnafın yerel tarım ve gıda ürünlerine ilişkin algılarına yönelik, demografik özellikleri itibariyle farklılık gösterip göstermedikleri belirlemek amacıyla, T-test ve ANOVA test analizleri uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizlerinin incelenmesiyle birlikte birtakım sonuçlara ulaşılmıştır. Yerel tarım ve gıda ürünleri Yenipazar'ı faklı kılmaktadır. Bu da Yenipazar'ın ziyaretçiler tarafından tercih edilmesinde etkili olmaktadır. Yerel tarım ve gıda ürünleri, rekabet avantajı yaratmasının yanı sıra sürdürülebilirlik ilkeleriyle de uyumludur. Sonuç olarak, destinasyonlar ulusal ve uluslararası turizm pazarlarında yerel tarım ve gıda ürünleriyle rakiplerine karşı rekabet avantajı sağlarken, ayrıca bunu sürdürülebilirlik ilkeleri içerisinde de yürütme fırsatına sahip olabilmektedir. Bu anlamda, yerel tarım ve gıda ürünlerine yönelik politikaların, ülkelerin turizm gelirlerinin artmasında ve çevrenin korunmasında önemli role sahip olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla ülke turizmi ve ekonomileri açısından yerel tarım ve gıda ürünlerine yönelik politika ve stratejilerin geliştirilmesine vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing competition in tourism market has led countries to enter into a fierce competition to increase their share of these markets. In a short term, the countries that move in concert with the sense of the high return have caused the excessive consumption and the damage of natural resources with the mass tourism, coastal tourism and uniform tourism policies. The authors who realize the problems that have been emerged by this over-consumption concept have tried to create solutions with the idea of diversifying tourism products within the framework of sustainability. In this research that can be thought as being support for these studies, the importance and the use of local agriculture and food products, which are thought as a policy, that can create a competitive advantage in sustainable tourism, have been examined and researched. The research has been conducted in Yenipazar, the district of Aydın. Within the scope of the research, a survey has been applied to determine the perceptions of visitors and local producers/tradesmen about local agriculture and food products. T-test and ANOVA analysis have been conducted to determine whether the perception of visitors and local producers/tradesmen on local agriculture and food products are different in terms of demographic characteristics or not. As a result of the analysis of the research data, the following conclusions have been reached. Local agriculture and food products make Yenipazar different. This makes Yenipazar more preferable by the visitors. Local agriculture and food products are compatible with the sustainability principles and the creation of competitive advantage as well. As a conclusion, destinations can provide competitive advantage to domestic and international tourism markets with local agriculture and food products and they can have opportunity to conduct it within sustainability principles as well. In this sense, it is thought that policies towards local agriculture and food products have an important role to increase the tourism income of the country and to protect the environment. Therefore, the development of the policies and strategies on local agriculture and food products have been emphasized in terms of country tourism and the economies.