The development, validation, and implementation of an inventory on English writing teachers' beliefs
İngilizce yazma öğretmenleri inançları üzerine envanter geliştirme, doğrulama ve uygulama
- Tez No: 528345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HANDE UYSAL GÜRDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
21. yüzyıldaki küresellleşmenin getirmiş olduğu iletişim talepleri İngilizce olarak etkili ve güzel yazma becerilerini gerektirmekte ve bu da iyi bir İngilizce yazma eğitimini zorunlu kılmaktadır. Ancak, günümüz küreselleşen dünyasında İngilizce yazma becerilerinin artan önemine rağmen, özellikle yazma öğretmenlerine odaklanan bir yazma eğitimi detaylı bir şekilde araştırılmayıp, hemen hemen hiç dokunulmamış bir alan olarak durmaktadır. İngilizce yazma alanında, öğrencilerin yazma ihtiyaçlarına odaklanana bir çok çalışma mevcutken, yazmanın nasıl öğretileceğini öğrenen öğretmenlerin ihtiyaçlarına değinen çalışma neredeyse yok denecek kadar azdır (Casanave, 2009; Lee, 2010; Reichelt, 2009). Bunun yanında, öğretmen inançlarının“eğitimin ve öğretmin merkezinde yatmakta”(Burns, 1992, s. 64) olduğu gerçeğinin farkında olarak, hem genel eğitimde (Calderhead, 1996; Pajares, 1992; Richardson, 1996) hem de yabancı dil öğretmen eğitiminde (Borg, 2015; Freeman, 2002; Farrell ve Ives, 2015;) bir çok çalışma yoğun bir şekilde öğretmen inançları üzerine odaklanmıştır. Durum böyle iken, yazma eğitimi ile ilgili öğretmen inançları diğer dil becerileri ile karşılaştırıldığında oldukça az araştırılmıştır (Borg, 2015). Dahası, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği bir ortam olan Türkiye'de yazma öğretmenlerin yazma ve yazma eğitimine yönelik inançları hiç araştırılmamıştır. Bu eksikliği göz önünde bulundurarak, bu çalışmanın araştırmacısı güvenilir ve geçerli bir yazma inançları envanteri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte, araştırmacı Türk yazma öğretmenlerinin İngilizce yazmaya yönelik inançlarını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, bu çalışma Geliştirme, Doğrulama, ve Araştırma olarak üç ana safhadan ix oluşmaktadır. Çalışmada toplamda 51 farklı Türk üniversiteden 653 İngilizce okutmanı yer almaktadır. Birinci, yani Geliştirme safhasında, bu çalışma kusursuz bir yazma inançları envanteri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Oldukça kapsamlı aşamalar sonucunda, araştırmacı 94 maddelik bir envanter geliştirmiştir. Deneme süreçleri sonunda, Türkiyeden farklı üniversitelerde çalışan 311 İngilizce okutmanı İngilizce yazmanın doğası, yazma öğretimi ve yazma değerlendirmesi adında üç alt ölçekten oluşan Öğretmenlerin İngilizce Yazma İnançları Envanterini doldurmuştur. Toplanan veriler envanterin faktör yapılarını belirlemek için Açımlayıcı Faktör Analizi yoluyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçları 57 madde ve üç alt ölçeğe sahip olan envanterin .94 olarak mükemmel bir güvenirlik değerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmanın Doğrulama diye bilinen ikinci safhası envanterin ve alt ölçeklerinin yapısını doğrulamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, 321 İngilizce okutmanı çalışmaya katılmıştır. Ön analizler sonucunda envanter ve alt ölçekleri arasında yüksek ilişki olduğu için ikinci mertebe doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Bunun yanında, öne sürülen modelin iyi bir uyuma sahip olup olmadığını belirlemek için Hu ve Bentler'in (1999) uyum indeksleri kriterleri baz alınarak çalışmanın model uyum indeksleri hesaplanmıştır. Sonuçlar modelin iyi bir uyum indeksine sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, güvenirlik analizi envanterin .93 şeklinde mükemmel bir değere sahip olduğunu tekrar göstermiştir. Üçüncü safha yani Araştırma safhası katılımcıların üç alt ölçek açısından sahip olduğu güçlü, orta ve düşük derecede yazma inançlarını betimsel analizler yoluyla ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar İngilizce yazmanın doğası bakımından, katılımcıların güçlü bir şekilde yazmanın okuyucu ile olan iletişimsel boyutları, motivasyonun önemi ve yazmanın bilişsel boyutları konularına inanmakta olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer yandan, katılımcılar yazmanın yinelenen doğası, yazmanın sosyal durumlu olması, yazmanın İngilizceden Türkçeye transferi (ters transfer) ve söylem düzeyinde yeteneğin önemi konularına düşük derecede inanmaktadırlar. Yazma öğretimi açısından, katılımcılar güçlü bir şekilde farklı yazma türlerinin öğretimi, yazma görevlerinin önemi, yaratıcı yazmanın rolü ve okuma ve yazma arasındaki bağlantı gibi konulara inanmaktadırlar. Ancak, katılımcılar yazmanın süreç odaklı doğası, yüzeysel seviyede tekniklerin önemi ve sosyal ve kültürel faktörlerin yazmada rolü konularında düşük derece inanca sahiptirler. İngilizce yazma değerlendirmesi açısından, İngilizce okutmanları güçlü bir derecede geribildirimin rolü, rubrik kullanımı, sınıf içi ve sınıf dışı yazma, açık ve sistematik değerlendirme kriterlerinin önemi konularına inanmaktadırlar. Diğer yandan, katılımcılar portfolyo değerlendirmesi, öğretmen tarafından sunulan yazılı geribildirimin rolü, analitik puanlama ve bütüncül puanlama konularında düşük derecede inanmaktadırlar. Her bir inanç maddesi tartışma bölümünde detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, gerekli çıkarımlar ilgili bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The communication demands of globalization in the 21st century requires eloquent written communication skills in English, and this makes English writing instruction a must. However, despite the importance of developing the English writing skills in today's globalized world, writing instruction, particularly focusing on writing teachers has not been researched in detail, but remained as an almost untouched territory in the field. In the field of L2 writing, while many studies focused on the writing needs of students, research on the needs of teachers who are learning how to teach writing is scarce (Casanave, 2009; Lee, 2010; Reichelt, 2009). In addition, recognizing the fact that teacher beliefs“lie at the heart of teaching and learning”(Burns, 1992, p. 64), an extensive body of research both in general education (e.g. Calderhead, 1996; Pajares, 1992; Richardson, 1996) and in language teacher education (e.g. Borg, 2015; Freeman, 2002; Farrell & Ives, 2015) focused heavily on teacher beliefs. Yet, there is far less research on teacher beliefs about writing instruction when compared to other language skills (Borg, 2015), and there is no study investigating English writing teachers' beliefs in the Turkish context. With this gap in mind, the present study aims at developing a writing beliefs inventory which is psychometrically reliable and valid to explore teachers' English writing beliefs in the Turkish educational context. To do so, this study is composed of three main phases as Development, Validation, and Investigation of the inventory. A total of 653 EFL instructors from 51 Turkish universities are involved in the study. In the first phase (Development), the study aims to develop a sound writing beliefs inventory. Through comprehensive steps such as preparing an item pool based on a vii comprehensive review of literature, taking the opinions of national and international expert on L2 writing, and piloting the inventory twice, a 94-item inventory which is called the Teachers' English Writing Beliefs Inventory (TEWBI) is devised. After its piloting processes, 311 EFL instructors from various Turkish universities are recruited to complete the TEWBI. The data are analyzed through Exploratory Factor Analysis in order to determine the factor structure of the inventory. The results of the analysis reveal that the inventory has a perfect reliability value with .94, resulting in 57-item with three sub-scales. The second phase (Validation) aims at validating the structure of the inventory and its subscales. For this aim, 321 EFL instructors are recruited for the study. Since there are high correlations between the inventory and its subscales, the researcher executes a second-order confirmatory factor analysis. In addition, the model fit indices are calculated in order to explore whether the model has a good fit or not on the basis of Hu and Bentler's (1999) fit indices criteria. The results reveal that the model fits the data well. Furthermore, reliability analysis demonstrates that the inventory has a perfect reliability value with .93. In the third phase (Investigation), the researcher explores the strong, moderate, and weak writing beliefs by subscales through using descriptive statistics. Regarding the nature of L2 writing, it is found that the participants strongly believe that writing is a communication between the writer and the reader, motivation is essential for effective writing, cognitive aspects play a crucial role in writing. On the other hand, they weakly support that writing is a recursive process, writing is a socially situated activity, it is possible to transfer L2 writing knowledge and skills to L1 writing, and discourse level competencies are the most important parts of writing in English. With respect to teaching L2 writing, the participants believe that instructors should provide students with opportunities to master various genres, instructors should use authentic writing tasks, creative writing should be encouraged to develop students' written expression, and English writing should be supported with reading skill. On the other hand, they weakly embrace that writing should be treated as a process of planning, generating, revising rather than textual product, surface-level conventions should be emphasized to improve the quality of writing, and social and cultural factors should be paid attention in writing instruction. With regard to assessing L2 writing, the EFL instructors strongly adopt the beliefs that feedback is crucial in the process of writing, rubrics that describe different dimensions of writing should be used, instructors should employ both inclass and out-of-class writing, and instructors should apply explicit and systematic scoring criteria in assessing writing. On the other hand, the participants have weak beliefs that portfolio assessment is the best way of assessing students' writing, teacher written feedback may be the least effective delivery mode of feedback, instructors should use analytic scoring to assess different aspects of writing, and writing texts should be assessed holistically. Each belief statement is discussed in a detailed way in the discussion section. In light of these findings, necessary implications are presented.