The politics and geography of urban security services provided by private security companies: The case of Ankara, Turkey
Özel güvenlik şirketleri tarafından sunulan kentsel güvenlik hizmetlerinin siyaseti ve coğrafyası: Ankara, Türkiye örneği
- Tez No: 798829
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Bugün ulus-devlet biçiminde örgütlenmiş ve kapitalist toplumsal ilişkilerin üretim ve yeniden üretimi bakımından üstlendiği ikili işlevselliğini sürdüren, toplumsal bir ilişki biçimi olarak devlet, egemenlik alanı (mekânsal) ve meşru şiddet tekeli (işlevsel) üzerinden tanımlanmaya devam edilmektedir. Belirli kamusal hizmetlerin (başta sağlık ve eğitim olmak üzere) ticarileşmesi ve piyasalaşmasının bir parçası olarak güvenlik üretiminin dönüşüm süreci, Türkiye'de son otuz yılda hem kentsel toplumsal denetimin diyalektiği hem de kentsel güvenlik üretimi ve mekânsal (yeniden) üretim arasındaki ilişkinin tespit edilmesi bakımından eleştirel bir tartışmayı zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere, çalışmanın amacı, ulus-devletin fiziksel zor-şiddet araçlarını kullanma biçimi ile kentsel güvenlik hizmetlerinin metalaşması-ticarileştirilmesi süreci arasındaki ilişkiye atıfta bulunarak neoliberal dönemde kentsel özel güvenliğin Türkiye, Ankara örneğinde somut olarak nasıl uygulandığını keşfetmektir. Çalışmada, gerçek-somutun bilgisine alan çalışması üzerinden ulaşılmaya çalışılırken“sermaye birikim süreci”,“devlet-sermaye ilişkisinin dolayımı”,“toplumsal gözetim pratiği”ve“gözetim mekanlarının üretimi”olarak belirlenen konumlanma noktaları, kentsel özel güvenlik hizmetlerinin eleştirel değerlendirmesinin somut zeminini oluşturmuştur. Bu doğrultuda, kentsel güvenlik hizmetlerinin özel güvenlik şirketleri tarafından sunumunun, güvenliğin metalaşması ve hizmet sağlayıcıların çoğullaşması anlamına gelen“neoliberal kentsel güvenlik rejimi”ni ürettiği, ancak aynı zamanda diyalektik olarak ulus-devlet iktidarı bakımından somut ve sembolik düzeylerde mekânsal ve yönetsel genişlemeyi de beraberinde getirdiği iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the state continues to be defined as a form of social relationship, organized in the form of a nation-state, and continuing its dual functionality in terms of production and reproduction of capitalist social relations, through the sphere of sovereignty (spatial) and the monopoly of legitimate violence (functional). The transformation process of security production as a part of the commercialization and marketization of certain public services (especially health and education) has been critical in the last three decades in Turkey in terms of both the dialectic of urban social control and the identification of the relationship between urban security production and spatial (re)production, which necessitates a discussion. In this context, the aim of the study is to explore how urban private security is applied concretely in the case of Turkey and Ankara in the neoliberal period by referring to the relationship between the nation-state's use of physical force-violent means and the commodification and commercialization process of urban security services. In the study, while trying to reach real-concrete knowledge, the vantage points determined as“capital accumulation process,”“mediation of state-capital nexus,”“social surveillance practice,”and“production of surveillance spaces”formed the concrete basis of the critical evaluation. In this direction, the provision of urban security services by private security companies results in the“neoliberal urban security regime,”which means the commodification of security and the pluralization of service providers while dialectically bringing along spatial and administrative expansion in terms of nation-state power at concrete and symbolic levels.