Pankreatikoduodenektomi materyallerinde ampuller bölge karsinomlarının anatomik lokalizasyonlarına göre sınıflandırılması ve histopatolojik özelliklerinin prognostik parametreler ile birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of the histopathological features of the ampullary region carcinomas in pancreaticoduodenectomy specimens together with prognostic parameters and classification of tumors according to site specific anatomic location
  1. Tez No: 524185
  2. Yazar: DİLARA ÖZYİĞİT BÜYÜKTALANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HÜSNİYE DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Ampuller bölge tümörleri, ampuller bölgenin anatomik ve histolojik olarak karmaşık yapısı sebebiyle tanıda zorluk yaratan tümörlerdir. Amaç: Ampuller bölge tümörlerinin ampulla içerisindeki yerleşimleri esas alınarak ampuller yerleşimlerine göre gruplandırılması, tümörlerin histolojik parametreler ile birlikte lenf nodu metastazı sayısına göre oluşturulan gruplar ile karşılaştırılması ve bu grupların prognozlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Hastanemizde 10 yıllık süreç içerisinde yapılan pankreatikoduodenektomi materyalleri içerisinden (n=229), ampuller tümör olguları (n=111) seçilmiş ve mikroskop başında, klinik, görüntüleme ve makroskopik bulguları ile olgular, tekrar değerlendirilmiştir. Tümörler, ampuller bölge yerleşimlerine göre dört grupta ele alınarak histopatolojik özellikleri ve prognozları incelenmiştir. Ayrıca metastatik lenf nodu sayısına göre N0, N1 ve N2 olarak üç grup oluşturulmuş ve diğer parametreler ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Yüz on bir olgunun medyan yaşı 62±10.49 olup; 69'u (%62.2) erkek, 42'si (%37.8) kadın; medyan sağkalımı ise 28.23 ay idi. Olguların % 14.4'ü intra-ampuller, %25.2'si ampuller-duktal, %10.8'i periampuller-duodenal ve %49.5'i başka türlü sınıflanamayan-ampuller olarak izlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ampullary tumors are difficult to diagnose due to the anatomical and histological complex structure of its region. Objectives: The aim of this study was to classify ampullary region tumors according to their localization based on their region and to compare the histologic parameters with the groups according to the number of lymph node metastases and to evaluate the prognosis of these tumors. Materials-Methods: Ampullary tumors (n=111) were selected from pancreaticoduodenectomy materials (n=229) performed during 10 years in our hospital and the cases with clinical, imaging and macroscopic findings were reevaluated microscopically. Tumors were classified in four groups according to their anatomical localizations and their histopathologic features and prognoses were examined. In addition, three groups were established as N0, N1 and N2 according to the metastatic lymph node status and the relationship with other parameters was evaluated. Results: 111 patients was 62±10.49; 69 (62.2%) were male and 42 (37.8%) were female while the median survival was 28.23 months. Of the cases, 14.4% were intra-ampullary, 25.2% were ampullary-ductal, 10.8% were periampullary-duodenal and 49.5% were not otherwise specified-ampullary (NOS).