Pankreatikoduodenektomi sonrası pankreatik fistül için prediktif risk faktörlerinin analizi
Analysis of predictive risk factors for pancreatic fistula following pancreaticoduodenectomy
  1. Tez No: 651017
  2. Yazar: FEYYAZ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
8.1.Giriş Postoperatif pankreatik fistül (POPF); pankreas cerrahisi sonrasında hastaların %13-50'sini etkilemekte, pankreas cerrahisi sonrası morbitenin ve mortalitenin ana kaynağı olmaya devam etmektedir. POPF intraabdominal sepsis ve kanama gibi ölümcül komplikasyonlarla ilişkilidir. Tüm POPF hastaların %1'inde ve grade C POPF hastaların %25'inde mortalite geliştiği literatürde bildirilmektedir. POPF oluşumunu azaltmaya yönelik yeni yöntemler tanımlayan pek çok çalışma vardır ancak son üç dekatta POPF oranlarında beklenilen ölçüde düzelme görülmemiştir. Bu çalışmanın amacı; pankreatikoduodenektomi prosedürü uygulanan hastalarda POPF için prediktif risk faktörlerinin belirlenmesidir. 8.2.Metod Çalışmamızda Ocak 2015 – Aralık 2019 yılları arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde üç farklı cerrahi ekip tarafında pankreatikoduodenektomi prosedürü uygulanan 248 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, klinik prezentasyonları, kan parametreleri (preoperatif, intraoperatif ve postoperatif), pre-operatif görüntüleme özellikleri, cerrahi teknik, intraoperatif bulguları, morbidite ve mortaliteleri analiz edildi. 8.3.Bulgular Hastaların ortalama yaşı 62,58±10,34 (21-85) /yıldı. Hastaların 141 (%56,85)'i erkek, 77 (%31,04)'i kadındı. Hastaneye en sık başvuru şikayeti karın ağrısıydı (78 hasta) ve en sık fizik muayene bulgusu ikterdi (69 hasta). Uluslararası Pankreas Cerrahisi Çalışma Grubu sınıflamasına göre hastaların POPF dağılımı ise; 21 (%8,5) hastada biyokimyasal kaçak, 41 (%16,5) hastada grade B ve 4 (%1,6) hastada grade C'di. Çalışmamızda POPF açısından preoperatif nötrofil değeri, subkutan ve visseral yağ alanı, postoperatif birinci gün trombosit, glukoz, amilaz, CRP değeri, nötrofil/lenfosit, lenfosit/CRP oranı, postoperatif üçüncü gün lenfosit, amilaz, CRP değeri, cerrah deneyimi, insizyon şekli, pankreas dokusu ve ana pankreatik kanal çapı gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı şekilde farklılaşmıştır. Ayrıca klinik anlamlı POPF (Grade B ve C) açısından ise preoperatif dönemde WBC, nötrofil değeri, postoperatif birinci gün amilaz, AST, ALT, CRP değeri, lenfosit/CRP oranı, postopertif üçüncü gün lenfosit, CRP, dren amilaz değeri, cerrah deneyimi, insizyon şekli, pankreas dokusu, ana pankreatik kanal çapı ve operasyon süresi gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı şekilde farklılaşmıştır. 8.4.Sonuç Çalışmamız ve güncel literatür değerlendirildiğinde POPF oluşması/oluşmaması multifaktöriyeldir. POPF'un multifaktöriyel doğası nedeniyle sadece bir veya birkaç tane prediktif risk faktörüne bakarak POPF'ü öngörmek zordur. Ancak pankreas cerrahisi sonrasında POPF'ün ölümcül komplikasyonlarla ilişkili olması nedeniyle prediktif risk faktörlerinin belirlenmesi günümüzde popülerliğini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
9.1.Introduction Postoperative pancreatic fistula (POPF) affects 13-50% of patients after pancreatic surgery and remains the primary source of morbidity and mortality after pancreatic surgery. Postoperative pancreatic fistula is associated with morbid sequelae such as intraabdominal sepsis and bleeding. It is reported in the literature that mortality develops in 1% of all POPF patients and 25% of grade C POPF patients. Many studies describe new methods to reduce postoperative pancreatic fistula formation, but there has not been an expected improvement in postoperative pancreatic fistula rates in the last three decades. Many studies describe new methods to reduce POPF formation, but there has not been an expected improvement in POPF rates in the last three decades. This study aims to determine predictive risk factors for POPF in patients undergoing pancreaticoduodenectomy procedure. 9.2.Method Our study included 248 patients who underwent pancreaticoduodenectomy procedure by three different surgical teams at the General Surgery Clinic of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital between January 2015 and December 2019 were included. Demographic data, comorbidities, clinical presentations, blood parameters (pre-operative, intra-operative, and postoperative), pre-operative imaging features, surgical technique, intra-operative findings, morbidity, and mortality were analyzed. 9.3.Results The mean age of the patients was 62.58±10.34 (21-85) / years. 141 (56.85%) were male, and 77 (31.04%) were female. The most common admission complaint to the hospital was abdominal pain (78 patients), and the most common physical examination finding was icterus (69 patients). According to the International Pancreatic Surgery Working Group classification, POPF distribution was biochemical leakage in 21 (8.5%) patients, grade B in 41 (16.5%), and grade C in 4 (1.6%) patients. In our study, in terms of POPF, pre-operative neutrophil value, subcutaneous and visceral fat area, postoperative first-day thrombocyte, glucose, amylase, CRP value, neutrophil/lymphocyte, lymphocyte/CRP ratio, postoperative third-day lymphocyte, amylase, CRP value, surgeon experience, incision type, pancreatic tissue and diameter of the main pancreatic duct statistically significantly differentiated between the groups. In addition, in terms of clinically significant POPF (Grade B and C), the pre-operative WBC, neutrophil value, postoperative first-day amylase, AST, ALT, CRP value, lymphocyte / CRP ratio, postoperative third-day lymphocyte, CRP, drain amylase value, surgeon experience, incision type, pancreatic tissue, main pancreatic duct diameter and operation time differed statistically significantly between the groups. 9.4.Conclusions When our study and current literature are evaluated, POPF is multifactorial. Due to the multifactorial nature of POPF, it is challenging to predict postoperative pancreatic fistula by looking at only one or a few predictive risk factors. However, since POPF is associated with morbid sequelae after pancreatic surgery, determining predictive risk factors continues to be popular today