Pankreatikoduodenektomi komplikasyonları, literatür taramasıyla kliniğimiz sonuçlarının değerlendirilmesi
Pancreaticoduodenectomy complications, analysis of our clinincal results under current literature
  1. Tez No: 482798
  2. Yazar: ŞAFAK ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Periampuller bölge kanserleri nedeniyle pankreatikoduodenektomi uygulanan hastaların retrospektif değerlendirilmesi, hastane mortalite, morbidite ve sağkalım oranlarını ve bunlara etki eden faktörleri ortaya koymaktır. HASTALAR VE YÖNTEM: Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Bölümünde 2003-2014 yılları arasında periampuller bölge tümörü nedeniyle pankreatikoduodenektomi yapılan 23 hasta çalışmaya alındı. Retrospektif yürütülen bu çalışmada yaş, cinsiyet, başvuru şikayetleri, tümör lokalizasyonu, tümör çapı, lenf nodu metastaz varlığı, tümörün diferansiasyon derecesi, preoperatif total bilirubin düzeyi, preoperatif serum alkalen fosfataz değeri, preoperatif bilier drenaj girişim varlığı ve ameliyat süreleri göz önüne alınarak değerlendirildi. Değerlendirilen parametreler üzerinden pankreatikoduodenektomi operasyonu sonrasında mortalitemorbidite verileri 1 ve 2 yıllık sağkalım süreleri karşılaştırıldı. İstatiksel veriler Sosyal Bilimler için İstatistik Programı (SPSS) 15.0 kullanılarak oluşturuldu. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatiksel analizde sürekli veriler ortalama minimum ve maksimum ile, kategorik veriler ise sayı ve yüzde dağılımları ile ifade edildi. Kategorik verilerin karşılaştırmasında Ki-Kare ve Fisher'in kesin testi kullanıldı. Tümöre bağlı mortalite değerlendirmesi Kaplan-Meier testi ve Cox regresyon testi ile yapıldı.Analitik değerlendirmelerde p< 0.05 anlamlılık sınır değeri olarak alındı. BULGULAR: Yaptığımız çalışma sonucunda tümör lokalizasyonunun, lenf nodu metastaz durumunun, ve preoperatif total bilirubin değerinin mortalite morbidite ve sağkalım üzerine etkili olduğunu gördük ÇIKARIM: Bu faktörlerin pankreatikoduodenektomi uygulanacak hastaların seçiminde ve hastaların perioperatif mortalite, postoperatif morbidite, ve operasyon sonrası sağkalım oranlarını öngörmekte kullanabiliriz.
Özet (Çeviri)
AİM: Retrospective evaluation of patients who underwent pancreaticoduodenectomy for periampullary cancer, hospital mortality, morbidity and survival rates and factors affecting them. PATİENTS AND METHODS: 23 patients who underwent pancreaticoduodenectomy due to periampullary regional tumor between 2003 and 2014 were included in the General Surgery Department of Celal Bayar University Medical Faculty Hospital. This retrospective study evaluated the age, gender, application complaints, tumor location, tumor diameter, presence of lymph node metastasis, tumor differentiation grade, preoperative total bilirubin level, preoperative serum alkaline phosphatase value, presence of preoperative biliary drainage procedure and operation time.Mortality and morbidity data, and 1 and 2 year survival rates after pancreaticoduodenectomy were compared based on the evaluated parameters. Statistical data were generated using a Statistical Program for Social Sciences (SPSS)15.0. In the descriptive statistical analysis; continuous data were expressed with mean minimum and maximum values, categorical data expressed with number and percentage distributions. Chi- Square and Fisher's exact test were used to compare categorical data.Tumor-related mortality was assessed by Kaplan-Meier test and Cox regression test.P