Yoğun bakım hastalarında günlük sedasyon-weanıng uygulamasının morbidite ve mortalite üzerine etkileri
The effect of daily sedation -weaning application on morbidity and mortality in intensive care unit patients
  1. Tez No: 524212
  2. Yazar: SELÇUK KAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ULUSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Mekanik ventilasyon desteği gören yoğun bakım hastalarında sedasyonun sağlanması yoğun bakım tedavisinin önemli kompenentlerinden biridir. Sedasyon ve analjezi uygulamaları sonucunda yoğun bakım ünitesinde konforlu bir süreç ve kolay uyandırılabilir hasta amaçlanmaktadır. Çalışmamızın amacı yoğun bakım hastalarında kullanılan gün içi sedasyon kesintilerinin etkilerini göstermektir. Ocak2008-Ocak2013 tarihleri arasında yoğum bakım ünitemizde mekanik ventilatöre bağlı olarak takip ve tedavi edilen 100 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalar Grup P; devamlı sedatif infüzyonu alan ve Grup D; günlük sedasyon kesintileri (günlük uyandırma) yapılan grup olarak ikiye ayrıldı. Hastaların demografik verileri, mekanik ventilatör süresi, yoğun bakım kalış süresi, hastane kalış süresi, ilk weaning başlama zamanı, weaning başarısı, VİP, toplam tüketilen ilaç dozları, reentübasyon sıklığı, APACHE II, SOFA skorları ve mortalite oranları karşılaştırıldı. Sedasyon düzeyinin değerlendirmede RSS kullanıldı. İdeal sedasyon düzeyi RSS ile ''3'' olarak kabul edilerek, RSS 3 ise derin sedasyon olarak değerlendirildi. Hastaların demografik verileri açısından fark bulunamadı. Gruplar arasında bakılan Mekanik ventilatör süresi Grup P'de Grup D'den anlamlı uzun bulundu (p0.05). Gruplar arası karşılaştırmada ilk weaninge başlama süresi Grup P'de ; Grup D'ye göre istatistiksel olarak anlamlı geç bulundu (p0.05). Gruplar arasında bakılan reentübasyon sıklığında Grup D'de Grup P'ye göre anlamlı olarak daha az gözlendi (p0.05). Opioid analjezi dozlarında hastalarda tüketilen toplam fentanil dozları Grup P'de, Grup D'den anlamlı olarak yüksek bulunurken (p=0.04) toplam tüketilen morfin dozlarında - 46 - farklılık tespit edilmedi (p>0.05). Toplam tüketilen kas gevşetici dozlarında da istatistiksel olarak fark tespit edilemedi (p>0.05). Sonuç olarak; günlük uyandırma yapılan sedasyon tekniğinin devamlı infuzyon yapılan sedasyona göre üstün olduğu görüldü. Buna göre yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilatöre bağlı hastalarda günlük uyandırmanın kullanılmasının olumlu katkıları olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Sedation is one of most important components of intensive care (critical care) in patients who are mechanically ventilated at intensive care conditions. As a result of sedation and analgesia in the intensive care unit, the patient is to be awakened a comfortable and easy process. Aim of the study is to demonstrate effects of day time sedation interruptions in intensive care patients. We made retrospective review of 100 patients, who were monitored, mechanically ventilated and treated at our intensive care unit between January 2008 and January 2013. Patients were divided into two groups, including Group P (continuous infusion of sedative agent) and Group D (daily sedation interruptions - daily recovery). Demographics, mechanical ventilation time, stay at intensive care unit, hospitalization period, time of first weaning, success of weaning, VIP, total doses of drugs, re-intubation frequency, APACHE II, SOFA scores and mortality rates of patients were compared. RSS was used to evaluate level of sedation. Considering that ideal sedation level is“3”with RSS, RSS3 is considered as deep sedation. There was no difference between demographics of patients. Mechanical ventilation period was significantly longer in Group P than Group D (p0.05). In inter-group comparison the frequency of reintubation viewed in Group D was significantly less than in Group P (p0.05). Considering doses of opioid analgesics, total dose of phentanyl was significantly higher in Group P than Group D (p= 0.04), while no difference was found for doses of morphine (p>0.05). Again, no statistical difference was found in doses of muscle relaxant agents (p>0.05). In conclusion, it was observed that the sedation technique with daily interruption iss superior to continuous infusion of sedatives. Accordingly, we believe that daily weaning will make positive contributions to patients who are mechanically ventilated at intensive care unit.