Yetişkin kritik hastalarda ilaç dışı hemşirelik girişimleri ile deliryumun önlenmesi
Prevention of delirium with non-pharmacological nursing interventions in adult critical patients
- Tez No: 651669
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Randomize kontrollü ve deneysel özellikte gerçekleştirilen çalışmanın amacı ilaç dışı hemşirelik girişimleri ile deliryumu önlemeye çalışmaktır. Çalışmaya Eylül 2018–Kasım 2019 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin 2. ve 3. basamak yoğun bakım ünitelerinde yatmakta olan girişim 1 grubuna 39, girişim 2 grubuna 34 ve kontrol grubuna 34 olmak üzere toplamda 107 deliryumsuz hasta alındı. Hastaların tümüne yoğun bakım ünitesi standart bakımı uygulandı. Girişim 1 ve 2 grubundaki hastalara ek olarak reoryantasyon mesajları dinletildi, günlük gazete okundu ve gece göz bandı takıldı. Veriler; Hasta Bilgi Formu, Girişim/Kontrol Grubu Hasta İzlem Formu, Richmond Ajitasyon Sedasyon Skalası (RASS), Akut Fizyolojik ve Kronik Sağlık Değerlendirilmesi (APACHE II), Yoğun Bakım Ünitesinde Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği (YBÜ-KDÖ)/(CAM-ICU) ile toplandı. İstatistik analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25,0 programı kullanıldı. Analizde tanımlayıcı istatistiksel metodlar, parametrik ve nonparametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study, which is carried out with randomized controlled and experimental features, is to try to prevent delirium with non-pharmacological nursing interventions. Between September 2018-November 2019, a total of 107 patients who were not delirium, 39 of the intervention group 1, 34 of the intervention group 2 and 34 of the control group were included in the 2nd and 3rd level intensive care units of a public hospital. Intensive care unit delirium standard care was applied to all of patients. In addition to patients in the intervention 1 and 2 groups, reorientation messages were played, daily newspapers were read and eye patch was worn at night. The data were collected using Patient Information Form, Intervention/Control Group Patient Monitoring Form, Richmond Agitation Sedation Scale (RASS), Acute Physiological and Chronic Health Evaluation (APACHE II), The Confusion Assessment Method For The Intensive Care Unit (CAM-ICU). SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods, parametric and nonparametric tests were used while evaluating the data.