Çukurova Üniversitesi Tıp fakültesi çocuk yoğun bakım ünitesinde bir yıl süresince invaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastaların değerlendirilmesi
Assessment of invasive mechanical ventilated patients during one year at pediatric intensive care unit of Çukurova University faculty of Medicine
- Tez No: 440160
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA DİNÇER YILDIZDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde mekanik ventilasyon uygulanan hastaların insidansını, demografik bilgilerini, primer hastalıklarını, mekanik ventilasyon endikasyonlarını, kullanılan MV yöntemlerini, weaning ve ekstübasyon yöntemlerini, eksitus riski ve eksitus gelişme oranlarını, mekanik ventilasyon komplikasyonlarının sıklığını ve trakeostomi açılma oranını belirlemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya alınan hastaların günlük takiplerinde hasta gözlem formlarından, hasta dosyalarından, mekanik ventilatör parametrelerinden ve klinisyen görüşünden faydalanıldı. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri, MV endikasyonu, primer hastalık varlığı, yoğun bakımda yatış süresi, mekanik ventilatörde kalış süresi, ekstübasyon yöntemleri, ekstübasyon sonrası kullanılan inhaler tedaviler, mekanik ventilasyon komplikasyonları, aldığı sedatif ve analjezikler, trakeostomi varlığı, ARDS varlığı, VİP gelişimi, PİM II, PRİSM III, PELOD skorları ve mortaliteleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 173 hastanın 99'u (%57,2) erkek, 74'ü (%42,8) kız olup yaşları 2 ile 216 ay (68,1 ± 65,7) arasında idi. Hastaların yoğun bakımda kalış süreleri 1 ile 65 gün arasında (ortalama 10±10,9) idi. Hastaların mekanik ventilatöre bağlı kaldıkları süre 1 ile 61 gün arasında (ortalama 7,69±8,76) idi. 88 hastaya (%50,8) hiperkarbik solunum yetersizliği nedeniyle mekanik ventilasyon uygulanmıştı. En sık eşlik eden primer hastalık nörolojik hastalıklar (%44,5) idi. MV' de izlenen hastaların organ yetmezliği skorlamaları ortalamasına bakıldığında PİM II değeri %4,5 ile %100 arasında (40,8±32,7), PRİSM III değeri 5 ile 67 arasında (23,5±11,9) idi. PELOD skoru % 0,1 ile %100 arasında (25,3±33,4) idi. Trakeostomili 92 hasta (%53,2) mevcuttu. Hastaların 4' üne (%4,3) akut trakeostomi açıldı, diğerleri kronik solunum yetmezliği nedeniyle açılmış idi. 126 hastaya (%72,8) sedasyon-analjezi verildi. Sedasyon süresi 1ile 61 gün arasında (ortalama 5,4±9,1) idi. Midazolam en sık tercih edilen ajan idi. 126 hastada (%72,8) kullanıldı. Opioidlerden en sık kullanılan ajan fentanil 87 hastada (%50,3) kullanıldı. Remifentanil 31 hastada (%17,9), morfin 11 hastada (%6,4) kullanıldı. Kas gevşetici özellikle trakeostomi açılan hastalarda ve ağır ARDS'si olan hastalarda tercih edildi. 57 hastada (%32,9) kullanıldı. Eksitus gelişen hastalarda çoklu inotrop ihtiyacı saptanmış olup, mortalite ile yüksek ilişkili bulunmuştur. İnotrop ajanlardan en sık kullanılan ajan dopamin idi ve 57 hastada (%32,9) kullanıldı. En sık görülen komplikasyon atelektazi (%7,5) idi. Ventilatör ilişkili pnömoni 12 hastada (% 6,4) saptandı. Hastaların 19 unda (%11) eksitus geliştiği görüldü. ÇYB' de genel mortalite insidansı %2,4 olarak saptandı. En sık görülen eksitus sebebi 12 hastada (%63,1) görülen çoklu organ yetmezliği sendromu idi. Sonuç: Mekanik ventilasyon, çocuk yoğun bakım ünitelerinin vazgeçilmez tedavi yöntemlerinden biridir. Kullanımında klinisyenin tecrübesi çok önemlidir. Kullanılan modlar ile ilgili kesin bir ortak görüş yoktur. Çalışmamızın sonuçları değerlendirildiğinde ünitemizde mekanik ventilasyon uygulamalarının büyük ölçüde dünya standartlarına uygun olarak gerçekleştiği sonucu çıkarılmaktadır. Sonuçlarımız, mevcut durumun tespiti ve yapılacak çalışmalara bakış açısı sağlayabilmek açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Assessment of Invasive Mechanical Ventilated Patients During One Year At Pediatric Intensive Care Unit of Çukurova University Faculty of Medicine Objective: The aim of this study was to evaluate pediatric mechanical ventilation incidence, indications, methods and complication also demographics of patients, weaning and extubation process, tracheostomy rate and mortality risks of invasive mechanical ventilated patients at our pediatric intensive care unit. Matherial and methods: Indication, methods, duration and complication of invasive mechanical ventilation, weaning and extubation process, postextubation management, demographics of patients, underline diseases, accompanying diseases as acute respiratory distress syndrome, tracheostomy or ventilator associated pneumonia, using sedative and analgesic drugs, length of pediatric intensive care unit stay, PIM II, PRISM III, PELOD scores and mortality rate of invasive mechanical ventilated patients were analyzed. For this purpose, data collected from the daily charts, patient records, mechanical ventilation records and clinician opinion everyday for included patients from February/2015 to February/2016. Results: Seventy four (%42.8) female and 99(%57.2) male total 173 patients were evaluated in this study. The median age was 68.1±65.7(2-216) months. Length of PICU stay was 1-65(10±10.9 days) days. Mechanical ventilation duration was 1-61(7.69±8.76 days) days. Hypercarbic respiratory failure was the most common indications for mechanical ventilation (88 patients, %50.8). Neurological diseases were the most common underline diseases (%44.5). PIM II scores were %4.5-100(%40.8±32.7), PRISM III scores were 5-67(23.5±11.9) and PELOD scores were %0.1- 100(%25.3±33.4).Ninety two (%53.2) patients were with tracheostomy. Four of these patients tracheostomy applied for emergency situations and the other patients were needed tracheostomy because of chronic respiratory failure. Sedation analgesia was used at 126(%72.8) patients. Sedation duration was 1-61(5.4±9.1) days. Midazolam was the most preferred agent (126 patients, %72.8) and fentanyl was second (87 patients, %50.3). Remifentanil was used at 31(%17.9) patients while morphine was 11(%6.4). Neuromuscular blocking agents just used the patient has got tracheostomy or acute respiratory distress syndrome (57 patients, %32.9). Multıple inotropic agent using is the most important factor for mortality. Dopamine was the widely used as inotropic agent (57 patients, %32.9). Atelectasis was the most complication (%7.5). Ventilator associated pneumonia was detected at 12 patients (%6.4). The general mortality rate was %2.4 at our intensive care unit while 19(%11) invasive mechanical ventilated patient had died. At these patients, the most reason of exitus was multıple organ dysfunction syndrome (12 patients, %63.1). Conclusion: İnvasive mechanical ventilation is indispensable treatment for pediatric intensive care units and clinician experience is very important factor for treatment success. There is no consensus about ventilator mods at children. According to our results, invasive mechanical ventilation strategies at our intensive care unit are similar to the world standards. Our results will provide important information about actual state of mechanical ventilation and will be perspective for future research.