Assessing the optimality of bus stop locations in urban areas using quantitative techniques
Kentsel alanlarda otobüs duraklarının en uygunluğunun (optimalitesinin) niceliksel yöntemler ile irdelenmesi
  1. Tez No: 524215
  2. Yazar: TAHA HATCHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MERT ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ulaşım kentlerin yaşam kanallarıdır ve nüfusun bütününe hizmet vermek amacı ile kentlerin en uç noktalarına kadar ulaşmak zorundadırlar. Öte yandan kentler sürekli bir değişim içerisindedir ve ulaşım sistemlerinin bu değişime ayak uydurmaları gerekir. Duraklarının yerlerinin yer seçimi, kentiçi otobüs sisteminin etkşnlği açısından son derece önemlidir. Özellikle kullanıcıların harcadıkları zaman açısından, toplu taşım durakların yer seçimi belirleyicidir. Bu çalışma, toplu taşıma araçlarının en yaygın kullanılanlarından birisi olan otobüslerin durak sayılarının ve yerlerinin, yolculuk yapan kişilerin yolculuk için harcadıkları toplam zamanın minimize edilmesi amacı ile belirlenmesine yönelik bir yöntem önerisi niteliğindedir. Çalışma kapsamında, İzmir il merkezinde seçilen bir otobüs hattı için otobüs duraklarının sayı ve konumları, sabit aralıkta ve aralıklara eklemeli olarak iki farklı yöntem ile arttırılmış ve iteratif olarak yolcular tarafından durağa geliş, biniş, yolculuk ve duraktan varış noktasına gidiş olarak toplam süreyi minimize eden durak sayıları tespit edilmiştir. Otobüse binen ve kişilerin durağa girmek için çıkış noktaları ve duraktan indikten sonra vardıkları noktalar, otobüs hattına en fazla 500m. mesafede olmak üzere rastlantısal olarak seçilmiştir. Daha sonra bu çalışma otobüse binen kişi sayıları farklılaştırılarak tekrar edilmiştir. Bu sayede belirlenen hat üzerinde farklı yolcu sayılarına göre optimal durak sayıları ve konumları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transportation represents the city's veins. It must cover every single part of it, in order to desert different services and serve the population. However, the city shape is changing with time, which have an impact on the transportation system users, for that reason the adaptation of the transportation system is necessary. Bus stops locations have considerable effects on the quality of the transit service, especially when it comes to functioning time, which is one of the top priorities of bus riders. This study proposes a method of determination of the bus stops number and locations, it provides practical recommendations to aiming to minimize the total time spent on the journey of users of public transportation. In the scope of this study, the number and location of bus stops for a given bus line in the city of İzmir were increased by two different methods, iteratively the number of bus stops that minimizes the total duration was determined by the passengers as follows: arrival at the stop, boarding, dwelling and going to the destination point. The riders of the bus were located around the bus line by 500m, their origin and destination points were chosen randomly in this area. In a next step, the same method has been applied on diffrent the numbers of passengers riding the bus. On this line, the optimal stop numbers and positions are determined on the line according to different passenger numbers. Thus, the optimal stop numbers and positions are determined on the line according to different passenger numbers.