Attitudes of Igdir University students towards English language learning
Iğdır Üniversitesi öğrencilerinin İngilizce öğrenimine yönelik tutumları
- Tez No: 524214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCER ELKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Iğdır Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin İngilizce öğrenimine yönelik tutumlarının tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma tasarlanırken araştırmanın yalnızca Iğdır Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilere yönelik olduğu ve genelleme yapılamayacağı belirtilmiş ve göz önünde bulundurulmuştur.Çalışmanın bilgileri iki çeşit araç kullanılarak elde edilmiştir: Tutum Ölçme Anketi ve Nitel Sorular.Anketler toplam 149 öğrenciye uygulandı. Bu öğrencilerin 50'si Mühendislik, 50'si İlahiyat ve 49'u Ziraat Fakültelerinde öğrenim görmektedir. Çalışma için elde edilen bilgiler, nitel ve nicel olmak üzere her iki özellik taşımaktadır. Anketlerin analizi için, SPSS 22.0 (Sosyal Bilimler İstatistik Programı) kullanıldı.Çalışmanın sonuçlarına göre, Fakültelere göre bir değerlendirme yapıldığında Mühendislik ve Ziraat Fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin olumlu tutumları ortalama puan olan ( =186,95) in üstünde ( =197,16) ve ( =190,71) olarak çıkmıştır ancak İlahiyat Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin tutumları ortalama puanın altında ( =173,08) olarak çıkmıştır. Genel bir tutum değerlendirmesi yapıldığında öğrencilerin tutumları ( =186,95) olumlu çıkmıştır.Cinsiyetlere göre tutum değerlendirildiğinde erkek öğrencilerin olumlu tutum seviyeleri ( =191,58) kız öğrencilere ( =182,01). göre yüksek çıkmıştır. Anketin güvenilirlik oranı incelendiğinde (80
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the attitudes of Iğdır University students towards English language Learning. As the study designed it was taken into consideration and explained that the sudy will cover just Iğdır University students and will not be generalized. The data utilised was obtained from two kinds of instruments: Attitude Questionnaire and Qualitative Questions. The questionnaires were administered to 149 students. 50 of them were from Engineerin Faculty, 50 of them were from Theology Faculty and 49 of them were from Agriculture- Faculty. The data obtained for this study was both quantitative and a qualitative. SPSS 20.0 (Statistical Programming For Social Science) was used to analyze questionaire. According to the results of the study, attitudes of Engineering and Agriculture faculty students towards English language were above the average level of ( =186,95) with ( =190,71) and ( =197,16) however attitudes of Theology faculty students were below the average level with ( =173,08). General attitudes of Iğdır University students towards English language were positive as ( =186,95) Attitude analysis between genders as follows, attitude of male students ( =191,58), appeared higher than female students with ( =182,01). When we analyze the results the scale was highly reliable (80