İzole CABG operasyonu öncesi mitral yetersizliğinin varlığı ve derecesinin postoperatif atriyal fibrilasyonun gelişimine etkisinin araştırılması
The effect of the presence and degree of mitral regurgitation in the development of postoperative atrial fibrillation after isolated coronary artery by-PASS grafting operation
- Tez No: 524263
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT KIRMA, DOÇ. DR. DOÇ DR ALEV KILIÇGEDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Biz bu çalışmada sol atriyumu belirgin olarak genişlememiş eser-hafif ve orta ve üzeri mitral yetersizliği olan izole CABG yapılacak hastalarda mitral yetersizliği derecesi ile postoperatif atriyal fibrilasyon(POAF) gelişimi arasındaki ilişkiyi araştırdık. METOTLAR: Ocak 2016 ve Mart 2017 tarihleri arasında hastanemizde CABG operasyonu geçirmiş toplam 262 hasta (51 POAF olan ve 211 POAF olmayan) geriye dönük olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalar ile ilgili bütün veriler hastane dosyaları ve bilgisayar sistemi üzerinden elde edildi. Operasyon öncesi laboratuvar verileri ve sinüs ritmindeki elektrokardiyografileri (EKG) kayıt altına alındı. Operasyon sonrası ilk üç gün içinde atrial fibrilasyonlu en az 1 adet 12-lead EKG si olan hastalar POAF olan gruba dahil edildi. Bütün hastalara operasyon öncesi ,2-Boyutlu ve Doppler ekokardiyografik değerlendirme yapıldı. BULGULAR: Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF), sol ventrikül end-diastolik çap (EDÇ) (p= 0.61), sol ventrikül end-sistolik çap (ESÇ) (p= 0.17)ve sol atrial çap (SAÇ) (p= 0.09) açısından POAF ı olan ve olmayan hastalar arasında anlamlı fark saptanmadı. Mitral yetersizliği eser-1 ve 2 derece olan grup ile orta ve üzeri mitral yetersizliği olan grup karşılaştırıldığında; POAF ; orta ve üzeri mitral yetersizliği olan grupta belirgin olarak daha fazla olduğu saptandı.(p= 0.0001) Binary lojistik regresyon analizi ile“mitral yetersizliğinin orta ve üzeri olması”(p=0,021 (1,1-5,7 %95 C.I)) ve“ ES verilmesi”nin (p=0,025 (1,1-4,6 %95 C.I)) POAF gelişiminin bağımsız prediktörü olduğu saptandı. SONUÇ: Bu çalışma ile izole CABG operasyonu geçirmiş hastalarda; mitral yetersizliği varlığı ve derecesinin sol atriyum boyutundan bağımsız olarak POAF gelişim riskinin öngördürücüsü olduğu gösterilmiştir. Ayrıca yoğun bakımda eritrosit süspansiyonu verilmesinin de POAF gelişim riskini arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introductıon: In this study, we investigated the relationship between the degree of mitral regurgitation and the development of postoperative atrial fibrillation (POAF) in patients undergoing isolated CABG who had mild and moderate to upper degree of mitral regurgitation with no marked left atrial dilatation. Methods: A total of 262 patients (51 patients with POAF, and 211 patients with non-POAF ) undergoing CABG operation in our hospital between January 2016 and March 2017 were included in the study retrospectively. All data were provided by the patients' hospital files and the computer data system of our hospital. Preoperative laboratory data and electrocardiograms (ECG) with sinus rhythm were recorded. Patients that had at least one 12-lead electrocardiogram with atrial fibrillation in the first three postoperative days, were considered as having postoperative atrial fibrillation. Before CABG operation, all patients underwent a transthoracic 2-dimensional and Doppler echocardiographic assessment. Results: Left ventricular ejection fraction (LVEF), LV end diastolic diameter (LVEDD) (p=0,61), LV end systolic diameter (LVESD) (p=0,17) and left atrial diameter (LAD) (P=0,09) were not statistically different between patients of POAF and non-POAF groups, As a result of comparison of mild with moderate to upper degree of mitral regurgitation; POAF, revealed significantly higher in patients with moderate to upper mitral regurgitation (p=0,0001). Binary logistic regression analysis were revealed“moderate to upper mitral regurgitation ”(p=0,021 (1,1-5,7 %95 C.I)) and“erythrocyte transfusion”(p=0,025 (1,1-4,6 %95 C.I)) as being independent predictors of POAF development. Conclusion: This study showed that, in patients with isolated CABG operation; The presence and degree of mitral regurgitation were predictors of POAF development independent of left atrial size. In addition, the transfusion of erythrocyte suspension in