Anti-immigrant attitudes and the dual cost of labor precarity for immigrants: The cases of Germany, France and the United Kingdom
Göçmen karşıtı tutum ve emek prekaritesinin göçmenlere çifte maliyeti: Almanya, Fransa ve İngiltere vakaları
  1. Tez No: 524264
  2. Yazar: MEHMET FUAT KINA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜBEYİR NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Avrupa Değerler Araştırması'nın sonuncu ve dördüncü dalgasından istifade ederek, bireysel değişkenlere bakarak, her bir ülke için ayrı ayrı kurulan ve en küçük kareler yöntemine (EKK) dayanan nicel modellerle, Almanya, İngiltere ve Fransa'da çalışan kesimin göçmen karşıtı tutumunu (bağımsız değişken) analiz etmektedir. Ampirik analize teorik bir derinlik kazandırmak amacıyla, göçmen karşıtı tutum, öznel iş güvencesizliği ve emek prekaritesi literatürlerinden faydalanır. Ayrıca, post-modern dönemde güvensizlik ve bir sınıf olarak“prekarya”meselelerini tartışır. Bulgular, göçmen karşıtlığını belirlemede öznel iş güvencesizliğinin bu üç ülke için de en önemli faktörlerden biri olduğunu göstermektedir. Sonuçlarla delillendirilen ana argüman, emek prekaritesinin göçmenler üzerinde ikili bir maliyet yarattığı fikrine dayanmaktadır. Bu onların hem daha güvencesiz çalışmalarından, hem de yerlilerin güvencesizliğinin sorumlusu olarak görülmelerinden kaynaklanmaktadır. Esnek emek piyasası, yerlilerin olumsuz tutumları yoluyla göçmenleri daha da güvensiz bir hale itmektedir. Çalışma ayrıca ülkelerin sahip oldukları emek piyasası politikaları, milliyetçilik biçimleri ve politik kültürlerindeki çeşitlilikten yola çıkarak modeller arasındaki farklılıkları açıklamaya dair bir tartışma yürütür.
Özet (Çeviri)
This study analyzes anti-immigrant attitudes of workers (as the dependent variable) in Germany, France and the United Kingdom through separate OLS models with individual variables in each country and finalize a multi-linear analysis by using the fourth and last wave of European Value Survey. In order to construct a theoretical depth for the empirical analysis, it utilizes three separate literatures on anti-immigrant attitudes, subjective job insecurity and labor precarity. Discussions on post-modern insecurity and the precariat as a class are also included. Findings reveal that subjective job insecurity in all three countries is one of the most remarkable predictors of negative attitudes towards immigrants. The main argument, as proven by the results is that, there is a dual cost of labor precarity for immigrants since they are also scapegoated as the cause of insecurity, in addition to be suffering from their own precariousness. Flexible labor-markets put immigrants in a more unsecured position in the society by way of the attitudes of native workers. The research also points out differences of the countries on matters of political culture, nationhood and labor-market policy while explaining differences among models.