Kardiyopulmoner bypass altında izole elektif koroner arter bypass cerrahisi operasyonu yapılan hastalarda akut böbrek hasarı risk faktörleri ile morbidite ve mortalite üzerine etkileri
Acute kidney injury in patients WHO was operation under cardiopuulmonary bypass isolated elective coronary artery bypass surgery risk factors and its effects on morbidity and mortality
  1. Tez No: 739856
  2. Yazar: KANDEMİR BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YÜCESİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Akut böbrek hasarı (AKI), koroner revaskülarizasyon cerrahisi sonrası oldukça yaygın görülen bir komplikasyondur. Önemli morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Bununla birlikte AKI neden olan faktörler ve AKI' nin mortalite ve morbidite üzerine etkisi konusunda ortak bir görüş yoktur. Bu çalışmada kardiyopulmoner bypass altında izole ve elektif CABG yapılan hastalarda AKI gelişimine etki eden faktörleri ve AKI gelişiminin morbidite ve mortalite üzerine etkilerini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırma retrospektif gözlemsel veri toplanması içeren bir çalışma olarak planlandı. 2016-2018 yılları arasında hastanemizde kardiyopulmoner bypass altında, kardiyak arrest ile izole ve elektif koroner arter bypass cerrahisi operasyonu yapılmış 30-80 yaş arasında olan 513 olgu çalışmaya dahil edildi. Opere edilen hastalarda akut böbrek hasarı gelişimi ve evrelemesi KDIGO (Kidney Disease: İmproving Global Outcomes) sınıflamasına göre yapıldı. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmada AKI gelişme oranı %25,34 (n=130) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute kidney injury (AKI) is a very common complication after coronary revascularization surgery. It is associated with significant morbidity and mortality. However, there is no consensus on the factors that cause AKI and the effect of AKI on mortality and morbidity. In this study, we aimed to determine the factors affecting the development of AKI and the effects of AKI on morbidity and mortality in patients who underwent isolated and elective CABG under cardiopulmonary bypass. Materials and Methods: The study was planned as a retrospective observational data collection study. Between 2016 and 2018, 513 patients aged between 30-80 years who underwent cardiac arrest and isolated and elective coronary artery bypass surgery under cardiopulmonary bypass in our hospital were included in the study. The development and staging of acute kidney injury in operated patients was performed according to the KDIGO (Kidney Disease: Improving Global Outcomes) classification. The NCSS (Number Cruncher Statistical System) program was used for statistical analysis. Results: AKI development rate was found to be 25.34% (n=130) in the study.