Ceza infaz kurumlarında çocukların eğitim hakkı ve ıslahı: Maltepe Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu örneği
The education and amendment rights of children at the closed penitentiary institutions: The Maltepe Children's Penitentiary Institution
- Tez No: 524286
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan çocukların eğitimlerine devam edip etmediklerini belirlemek, uygulamadakimesleki eğitimlerin ve ıslah faaliyetlerinin yeterliliğini sorgulamaktır. Mesleki eğitimler ile ıslah faaliyetlerinin çeşitliliği ceza adalet sisteminin modernleşmesinin bir getirisidir. Ceza infaz kurumlarında çocuklara yönelik çeşitli kurslar verilmekte olup, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile çalışmalar yapılmaktadır. Bu aktivitelerin çocuklar üzerinde olumlu etkileri ölçülmeye çalışılmıştır. Ceza infaz kurumları çocukların bir daha suç işlememeleri için üzerinde düşünülüp çocuğun iyileştirilmesi amacı ile çocuğa yoğun bir program sunulması gereken kurumlarının başında gelmektedir. Çalışma bölümler halinde hazırlanmıştır.Çalışmanın kuramsal bölümünde tanımlara, tarihsel süreçlere ve ulusal ve uluslararası alanda çocuk ceza mevzuatına değinilmiştir. Kimi ülkelerdeki çocuk ceza infaz kurumlarının eğitime bakış açıları ele alınmıştır. Son bölümde de Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bir anket çalışması yapılmış, çalışmada çocukların eğitim, ıslah ve iyileştirme faaliyetlerine ve cezaevi eğitim ve psiko-sosyal destek personellerine ilişkin görüşlerine yer verilmiştir. Çalışma kapsamında iyileştirme faaliyetlerinin yeterliliği ve süregelen mevcut sorunlar ele alınmış, sosyal devlet ilkesine uygun gerçekleştirilmesi umut edilen tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to find out if the children staying at the penitentiary institutions have possibilities for further education and if the answer is yes, if the possibilities for vocational education and reforming activities are adequate. Vocational training and reforming activities are the outcome of the modernizing process of the Punishment and Law System. There are several courses for the children with the collaboration of public administrations and NGO's at the penitentiary institutions. Those activities have positive measurable effects on the children. The penitentiary Institutions are surely one of the most crucial institutions to assure those children do not fall to a life of crime again and have to offer an intensive program for this purpose. The thesis has been written in parts. The theoretical part focuses on the definitions, historical processes and legislation concerning the punishment of children on national and international level as well as how some countries look on the education at penitentiary institutions. In the last part there a survey to be found done in Maltepe Children's Penitentiary Institution about children's thoughts about their education, reform and improvement activities and the personnel working on the education and psychological and recreation fields at the particular institution. In the framework of the thesis, the focus has been on the ongoing problems and reform and improvement activities adequacy and recommendations necessary according to the social state principle.