Cezaevlerindeki hükümlü çocuklarının beşeri sermaye yatırımı olarak eğitim hakkına erişimi: Adalet anaokulları örneği
Access to education rights of in prisons by the children of the convits as a human capital investment: The case study of the Adalet (Justice) kindergarten
- Tez No: 640866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Toplumsal bir varlık olan insan, doğuştan kazandığı, vazgeçemediği, herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmadan kullanacağı, evrensel nitelikteki haklarla donatılmaktadır. İnsan hakları ile bağlantılı bütün haklar, fiziksel ve ruhsal anlamda yetişkinlere göre daha güçsüz ve yetişkinlere bağımlı olmaları açısından çocuklar için ayrıca düzenlenmektedir. Pozitif statü hakları arasında yer alan eğitim hakkı, özellikle çocukların diğer haklarını anlamlı kılmaktadır. Yaşama hakkı, gelişme hakkı, çalışma hakkı, düşünce özgürlüğü gibi haklar doğrudan ya da dolaylı olarak eğitim hakkının kullanılmasından etkilenmektedir. Eğitim hakkının kullanılması ve eğitime erişim okul öncesi eğitimi de kapsamaktadır. Ancak dezavantajlı durumda olan gruplardan anneleriyle birlikte cezaevinde kalan çocuklar, okul öncesi eğitime erişmekte ve eğitim hakkına sahip olmada sorunlar yaşamaktadır. Annesi hükümlü olduğu için ya yakınlarıyla birlikte ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki kurumlarda kalan çocuklar, bu iki durumun dışında cezaevinde annesiyle birlikte kalabilmektedir. Bu çalışma; ulusal ve uluslararası mevzuatta çocuk haklarına, çocuk haklarının tarihsel gelişimine ve diğer hakları anlamlı kılması bakımından beşeri sermaye yatırımı olarak eğitim hakkına yer vererek annesiyle birlikte cezaevinde kalan 0-6 yaş grubundaki çocukların okul öncesi eğitime erişimi kapsamında Adalet Anaokulları örneğini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
As being social entities, people are equipped with universal rights that they acquire from birth, that cannot be renounced and that will be used without any discrimination. All rights related to human rightsare regulated seperately for children in that they have less power and they are depended on adults physically and mentally. The right to education, which is among the positive status rights, especially makes other rights of children meaningful. Rights such as right tol ive, right to develop, right to work, fireedom of thought are directl or indrectly affected by the use of right to education. The use of te right to education and access to education also includes pre-schooll education. However, children who stay in the prison with their mothers, who are among the disadvantaged groups, have some problems in accessing to pre-school education and in having the right to education. Children can stay together with their relatives or in institutions within the body of the Ministry of Family, Labour and Social Services because their mother is a convict. Besides, they can also stay together with theirmothers in prison. This study discusses the case of Adalet (Justice) kindergartens within the scope of Access to pre-school education for children aged between 0-6, who stay in prison with their mothers, by including such conceptsin the national and international legislations as children rights, historical development of children rights and right to education as a human capital investment for it makes other rights meaningful.