Corporate reputation and business outcomes: An emperical study in Turkey
Kurumsal itibar ve iş sonuçları: Türkiye'de uygulamalı bir çalışma
  1. Tez No: 524287
  2. Yazar: TELFORD CARL VICTOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SAYILIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kurumsal itibar boyutlarının- Yönetim, Kalite, Çalışma Markası, Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Duygusal Bağlılık ve Tanınma sonuçlarıyla nasıl ilişkilendirildiğini incelemektir. Ayrıca, kurumsal itibar boyutlarının iş sonuçları üzerindeki etkisi de bu araştırmanın temel amacıdır. Bu nedenle, üç istatistiksel teknik: korelasyon katsayısı, dağılım grafiği ve olağan en küçük kareler (OLS), çalışmada kullanılmıştır. Araştırma yedi kurumsal itibar boyutu, beş sonuç göstergesi ve on bir sektörden oluşmaktadır. İstatistiksel teknikler yoluyla değişkenler incelendikten sonra, çalışma güçlü bir pozitif korelasyon ve kurumsal itibar boyutları ile sonuç göstergeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuçta herhangi bir şirket, iş sonuçlarının sağlamlığını, başka bir değişle, müşterilerinin olumlu algılarını, sağlamak istiyorsa, kurumsal itibar boyutlarının değerini arttırmaya yoğunlaşmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine how corporate reputation dimensions- Management, Quality, Working Brand, Corporate Social Responsibility, Emotional Commitment, and Recognition are correlated with business outcomes of different sectors. In addition, the relation of corporate reputation dimensions on business outcomes also a prime objective of this research. Therefore, three statistical techniques: coefficient of correlation, scatterplot, and ordinary least square (OLS), have been applied in this study in order to obtain those outcomes. The research comprises seven corporate reputation dimensions, five business outcome indicators, and eleven sectors. After examining the variables through the statistical techniques, by and large, the study ascertains a strong positive correlation and statistically significant relation between corporate reputation dimensions and business outcome indicators. As a result, if any company wants to ensure the robustness of business outcomes, in other words, their customers' positive perceptions, then they should intensely concentrate on boosting the value of the corporate reputation dimensions.