Zeminlerin sıvılaşma potansiyelinin doğrusal ve doğrusal olmayan analizlerle değerlendirilmesi
Evaluation of soil liquefaction potential using linear and nonlinear analyses
  1. Tez No: 524299
  2. Yazar: MEHMET MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Deprem esnasında meydana gelen sismik dalgaların oluşturduğu tekrarlı kayma gerilmeleri altında boşluk suyu basıncındaki ani artışa bağlı olarak efektif gerilmenin azalması nedeniyle, suya doygun zeminlerin mukavemet kaybına uğrayarak bir sıvı gibi davranması“sıvılaşma”olarak nitelendirilmektedir. Sıvılaşmaya bağlı olarak meydana gelen yapısal hasarların önlenebilmesi veya sıvılaşmanın olumsuz etkilerinin azaltılabilmesi için, dinamik (tekrarlı) yüklerin etkisi altında bulunan ve sıvılaşma riski taşıyan zeminlerin, yerel zemin koşullarına bağlı olarak bu yükler altında nasıl bir davranış sergileyeceğinin araştırılması, sıvılaşma potansiyelinin önceden belirlenmesi ve değerlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında; Eskişehir ili Çifteler İlçesi çalışma alanında yer alan sıvılaşabilir özellikteki zeminlerden oluşan ve sondaj verileri bulunan 18 adet hücrenin DEEPSOİL programında bir boyutlu frekans tanım alanında eşdeğer doğrusal yöntem ve bir boyutlu zaman tanım alanında doğrusal olmayan yöntem ile zemin dinamik davranış analizleri ve sıvılaşma analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; yüzeyde oluşacak ivme değerlerinin değişimi belirlenerek, söz konusu hücrelerin sıvılaşmaya karşı güvenlik sayıları ve sıvılaşma potansiyel indeksi değerleri hesaplanmıştır. Son olarak da, eşdeğer doğrusal analizler sonucu elde edilen sıvılaşma potansiyel indeksi değerleri kullanılarak belirlenen sıvılaşma potansiyeli dereceleri, doğrusal olmayan zemin dinamik analizleri sonucu elde edilen boşluk suyu basıncı oluşum değerleri ile karşılaştırılmak suretiyle, çalışma alanında yer alan zeminlerin sıvılaşma potansiyeli her iki analiz yöntemi için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Liquefaction is defined as the actuation of a water-saturated soil due to loss of strength due to the decrease in effective stress due to the sudden increase in the pressure of the water under the repeated shear stresses created by seismic waves during the earthquake. In order to prevent structural damage due to liquefaction or to reduce the adverse effects of liquefaction, it is important to investigate how the floors bearing the risk of liquefaction under the influence of dynamic (recurrent) loads will behave under these loads depending on the local soil conditions and the preliminary determination and evaluation of the liquefaction potential it is important. In this thesis study; ground dynamic behavior analysis and liquefaction analysis were carried out in DEEPSOIL program of 18 cells which are composed of liquefied property grounds in the Çifteler District of Eskişehir province and in one dimensional frequency definition field and nonlinear method in one dimensional time definition field. As a result of the analyzes made; the change of the acceleration values to be formed on the surface is determined, and the safety numbers and liquefaction potential index values of the respective cells are calculated. Finally, equivalent linear analyzes were used for both analysis methods with liquefaction potentials of the grounds in the study area, by comparing the liquefaction potential grades determined using the liquefaction potential index values obtained from the resultant, nonlinear soil dynamic analyzes to the resulting groundwater pressure formations.