7,12-DMBA ile indüklenmiş meme kanseri modelinde kakule'nin koruyucu etkisi
Protective effect of cardamom in 7,12-DMBA-induced breast cancer model
  1. Tez No: 524316
  2. Yazar: EMİNE SARIÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çeşitli organlarda gelişerek her yaştaki bireyleri etkileyen kanser, kardiyovasküler hastalıklardan sonra en sık rastlanan ölüm nedenidir. Birçok faktöre bağlı olarak gelişen kanserin etiyolojisinde reaktif oksijen türlerinin neden olduğu oksidatif stres önemli yer tutmaktadır. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Beslenme amaçlı bir fitoprodükt olan kakule (Elettaria cardamomum), çeşitli mutfaklarda düzenli olarak tatlandırıcı bir madde olarak kullanılan ve tıbbi özellikleri nedeniyle çok değerli olan popüler bir baharattır. Bu çalışmada, sıçanlarda 7,12-dimetilbenzantrasen (DMBA) ile indüklenen meme kanserine karşı kakulenin koruyucu rolü araştırıldı. Çalışmamızda; Wistar albino türü 40 günlük dişi ratlar kullanıldı. Kontrol grubu (n=8), 7,12-DMBA grubu (n=10) ve 7,12-DMBA+ Kakule grubu (n=10) olmak üzere ratlar üç gruba bölündü. Kontrol grubuna sadece zeytin yağı (0,8 mg/kg) i.p. olarak enjekte edildi, ikinci ve üçüncü gruptaki ratlara tek doz 1 mg/kg vücut ağırlığı dozda 7,12-DMBA i.p. olarak enjekte edildi. Üçüncü gruptaki ratlara 7,12-DMBA enjeksiyonundan sonra kakule tohumları toz halinde içme suyu içerisinde 0,8 mg/kg/gün dozunda 90 gün boyunca uygulandı. Çalışmanın sonunda tüm deney hayvanları sakrifiye edildi ve meme dokularında biyokimyasal olarak oksidatif stres parametrelerinin düzeyleri (katalaz, superoksit dismutaz ve malondialdehit) spektrofotometrik olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Cancer is the most common cause of death after cardiovascular disease. Oxidative stress caused by reactive oxygen species takes an important place in the etiology of cancer which is caused by many factors. Breast cancer is the most common type of cancer in women. Cardamom (Elettaria cardamomum), a dietary phytoproduct, is a popular spice that is regularly used as a flavoring agent in various cuisines, and is much valued for its medicinal properties. In the present study, protective effect of cardamom was investigated against 7,12-dimethylbenzanthracene (DMBA)-induced breast cancer in rats. Forty days old female Wistar albino rats in this study were used. The control group (n = 8), 7,12-DMBA group (n = 10) and 7,12-DMBA + cardamom group (n = 10) were divided into three groups. Only olive oil (0.8 mg / kg) i.p. In the second and third rats, a single dose of 1 mg / kg body weight of 7,12-DMBA i.p. was injected. The rats in the third group received 7,12-DMBA injections at a dose of 0,8 mg / kg / day and were given gastric gavage for 90 days. At the end of the study, all experimental animals were sacrificed, and biochemical parameters of oxidative stress (catalase, superoxide dismutase and malondialdehyde) were measured spectrophotometrically.