Aile hekimliğine başvuran hastalarda saptanan kardiyovasküler riskin koroner arter kalsiyum skoru ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between cardiovascular risk and coronary artery calcium score in patients who applied to family medicine
  1. Tez No: 524332
  2. Yazar: BETÜL ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ERSİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kardiyoloji, Family Medicine, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Aile hekimliğine başvuran hastalarda hesaplanan kardiyovasküler hastalık riski ile koroner arter kalsiyum skoru arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve hesaplanan riskin birinci basamakta alınan koruyucu önlemlere, başlanan medikasyona ve bir üst basamağa sevk zincirine olan etkisinin belirlenmesidir. Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki araştırmamıza Aile hekimliği polikliniğine başvurmuş, kardiyovasküler hastalık riski orta ve yüksek saptanan, ardından kardiyoloji tarafından değerlendirilip gerekli tetkikler yapıldıktan sonra koroner bt endikasyonu konan 171 hasta dâhil edilmiştir. Hastalarımızın sosyodemografik verileri çalışmacı tarafından yüzyüze görüşülerek elde edilmiş, laboratuvar verileri hastane veri tabanından belirlenerek risk parametreleri hesaplanmıştır. Ardından radyoloji tarafından hesaplanan koroner arter kalsiyum skorları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the relationship between the calculated risk of cardiovascular disease and the coroner artery calcium score within the patients registered with family physicians, as well as to determine the impact of the calculated risk on the taken precautions, applied medications and dispatching to higher chains. Methodology: 171 patients who have a medium-to-high risk of cardiovascular disease risk and thereafter followed by cardiology department and diagnosed with coronary bt indication after necessary investigations that have applied to our family practice are included in this cross-sectional and definitive study. The socio-democrafic data of our patients are obtained through one-to-one interviews with the researcher, and the risk parameters are calculated using the laboratory data obtained from the hospital database. This is followed by evaluating the coroner artery calcium score, which is calculated by the radiology department.