Women's labour force participation: Rethinking the role of civil society
Kadının iş gücüne katılımı: Sivil toplumun rolünü yeniden düşünmek
  1. Tez No: 583076
  2. Yazar: SENA BİLEN GÜRÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, refah karması modeline bağlı olarak sivil toplum kuruluşlarına verilen rol ve sorumlulukları ve bu rollerin sivil toplum kuruluşlarının apolitikleşmesi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla bu tez, kadınların ekonomik katılımı üzerinde çalışan üç sivil toplum kuruluşunu vaka olarak seçmiştir. Bu soruyu ele almak için, bu kuruluşların kadın istihdamına ilişkin sorunları nasıl tanımladığı, bu sorunlara ne tür çözümler önerdiği ve bu konu özelinde devletle ne şekilde etkileşime girdiği sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle yapılan derinlemesine görüşmeler ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin analizi yoluyla incelenmiştir. Melez sivil toplum kuruluşlarının siyasi eylem geliştirebileceklerini iddia eden çalışmaların aksine bu tezin bulguları, sivil toplum kuruluşlarının eğitimsel, ekonomik ve sosyal refaha dair alanlarda faaliyetlerde bulundukları takdirde apolitikleştiklerini doğrulamıştır. Çünkü hizmet temelli faaliyetlerle uğraşmak sivil toplum kuruluşlarının savunu temelli faaliyetlere karşı kapasitelerinin ve ilgilerinin azalmasına sebep olur. Bu tez refah karması modeli altında hizmet temelli faaliyetler geliştirirken sivil toplum kuruluşlarının değişen gündemlerini ve söylemlerini vurgulayarak sivil toplum literatürüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the roles and responsibilities given to civil society organizations (CSOs) under welfare mix system and the implications of these roles over depoliticization of CSOs. To this end, this thesis focused on three women's CSOs working on the economic participation of women and analyzed how these organizations framed the problem of women's employment, the kinds of solutions they offered, and how they interacted with the state. Through in-depth interviews with representatives of CSOs and the analysis of the activities of CSOs this thesis found that when CSOs engage in activities in educational, economic and social welfare settings, they become depoliticized. This is because engaging in service-based activities decreases the capacity and interest of CSOs in developing rights-based discourses that could go against the state. This thesis contributes to the literature of civil society by way of pointing out the changing agendas and discourses of CSOs while developing service-based activities under welfare mix system in the context of Turkey.