Şebinkarahisar'ın toplumsal yapısı
Social structure of Sebinkarahisar
- Tez No: 524340
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma Şebinkarahisar ilçesinin toplumsal yapısını analiz etmeyi esas almaktadır. Bu kapsamda şehrin tarihi, coğrafi konumu, turistik değerleri, ünlüleri tanıtılmıştır. Araştırmanın ilerleyen bölümlerinde çevre, nüfus, ekonomik, eğitim ve sağlık, kültürel yapı alanlarındaki sorunlar ve çözüm önerileri sunulmuştur. Son kısımda ise şehrin genel sorunları ve çözüm önerileri ele alınmıştır. Tarih boyunca birçok uygarlığın hâkimiyet kurduğu Şebinkarahisar ilçesi eski bir yerleşim yeri olması ve coğrafi konumu nedeniyle birçok tarihi yapıya sahiptir. Tarihi kalesi, yaylaları, doğal zenginlikleri nedeni ile turizm açısından önemli bir yere sahiptir. Araştırmada Şebinkarahisar ilçesindeki beşerî ve ekonomik sorunlar incelenmiş, yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur. İşsizlik sebebiyle göç veren şehirde, gelişme sağlanması için öneriler sunulmuştur. Bu çalışmada Şebinkarahisar ilçesinin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimi ile bugünkü durumu anlatılarak hem ilçenin tanıtımı hem de sorunlarının çözümü ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is based on the town, Şebinkarahisar and introduces the history, geographical location, touristic valves and the celebrities of the city. In the following parts of the research, the problems and the suggested solutions about environment, population, economy, education, health and culture are presented. In the final part, the general problems of the city and their suggested solutions are dealt. As Şebinkarahisar, in which many civilizations have established dominance throughout the history, is an ancient settlement and has an important geographical position, the city has many historical structures. The historical castle, plateaus and other natural richness maket he town an important tourism attraction. In this research, the human and economic problems of the town, Şebinkarahisar are investigated and the required to do list is went over. To make a progress, suggestions are presented as the city gives migration to big cities because of unemployment. In this study, it is tried both introduce the city and reveal the solutions to the problems introduce the city and reveal the solutions to the problems by describing the social, cultural and economical development with current situation of the town, Şebinkarahisar.