Şebinkarahisar sosyal bilimler meslek yüksekokulunda okuyan öğrencilerin aile içi şiddet farkındalıkları ile kadına yönelik şiddet tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between domestic violence awareness and attitudes of vi̇olence against women of students attendi̇ng Şebinkarahisar social sciences vocational school
  1. Tez No: 747487
  2. Yazar: AYTUĞ KAAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BAHADIR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırma, Giresun Üniversitesi'ne bağlı Şebinkarahisar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin aile içi şiddet farkındalıkları ile kadına yönelik şiddet tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 197 öğrenci oluşturmuştur. Pandemi süreci nedeniyle form ve ölçekler Google form ortamında hazırlanarak örnekleme ulaştırılmıştır. Veriler Öğrenci Bilgi Formu, Aile İçi Şiddet Farkındalığı Ölçeği ve İSKEBE Kadına Yönelik Şiddet Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı özelliklerin sunumunda sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Normal dağılmış olan bağımsız örneklemlerde t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin %12,7'sinin aile içinde şiddete maruz kaldığı, %19,8'inin tanık olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin %80,7'si kadına yönelik şiddet ve %79,2'si toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili eğitim almadıkları buna karşın öğrencilerin aile içi şiddet farkındalığı puanlarının da (55,59 – max 60) kadına yönelik şiddet tutum puanlarının da (133,22 – max 150) yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out descriptively and relationship seeker in order to determine the relationship between domestic violence awareness and attitudes of violence against women of Şebinkarahisar Social Sciences Vocational School students of Giresun University. The sample of the research consisted of 197 students. Due to the pandemic process, forms and scales were prepared in the Google form and has been delivered to samples. Datas were collected using Student Information Form, Domestic Violence Awareness Scale ve İSKEBE Violence Against Women Attitudes Scale. In the analysis of the datas, number, percentage, mean and standart deviation were used in the presentation of descriptive features. The t-test and ANOVA test were used for normally distributed independent samples. In the study, it was determined that the %12,7 of students were exposed to and %19,8 of them witnessed domestic violence. Although %80,7 of the students did not receive education on violence against women and %79,2 of them gender equality, it was determined that the students' domestic violence awareness scores (55,59 – max 60) and violence against women attitudes scores (133,22 – max 150) were also high.