Futbolcuların sosyal fobi düzeyleri
Social phobia levels of soccer players
  1. Tez No: 524349
  2. Yazar: FERHAT ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma futbol oynayan gençlerin sosyal fobi düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç ile Elazığ Belediyesi (Elaziz Belediye) Spor Kulübü tarafından açılan spor okullarında futbol oynayanlar çalışmanın evrenini oluşturmuştur. Çalışmaya gönüllü olarak toplam 412 sporcu katılmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda sporcuların sosyal fobi düzeylerini belirlemek için kişilerin korku veya kaçınma davranışı gösterdikleri iki boyutlu "Liebowits Sosyal Fobi'' ölçeği kullanılmıştır. Liebowits Sosyal Fobi ölçeğinin Türkiye'ye uyarlanması, geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılmış, şeklinden yararlanılmıştır (1). Verilerin çözümlenmesi ve yorumlanmasında demografik dağılımlarını belirlemek için frekans ve yüzde; Kolmogorov-Simirnov testi yapılmış normal dağılım gösteren boyutlarda T-testi ve Anova testi normal dağılım göstermeyen boyutlarda Man-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testi boyutlar arası ilişki düzeyini belirlemek için spearman-korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the social phobia levels of young people playing football. For this purpose, football players in the sports schools opened by the municipality of Elazığ created the universe of the study. A total of 412 athletes participated in the study voluntarily. For the purposes of the research, the two-dimensional "Liebowits social phobia' scale was used to determine the levels of social phobia by which athletes exhibited fear or avoidance behavior. The adaptation of the Liebowits social phobia scale to Turkey, validity and reliability study was conducted by, and the way it was used was taken advantage of (1). In the analysis and interpretation of the data, the frequency and percent; Kolmogorov-Simirnov test were used to determine the correlation coefficient of Spearman-correlation between Man-Whitney U and Kruskal-Wallis H Test in normal distribution dimensions and Man-Whitney U and Man-Whitney H Test in non-normal distribution dimensions were used to determine the correlation coefficient of the Kolmogorov-Simirnov test.