Dünya ticaretinin serbestleşmesi ve dünya hizmet ticaretindeki gelişmeler
Free of world trade and world service trade developments
- Tez No: 524360
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
II.Dünya savaşından sonra ortaya çıkan dünya ticaretini serbestleştirme eğilimleri günümüzde de hızlı bir biçimde sürmektedir. Dünya ticaretini serbestleştirme, mal ve hizmet ticaretinin önündeki engelleri kaldırarak ticaretin artmasına katkıda bulunmuştur. Uluslararası ticarette salt olarak malların önemi hiç azalmayacaktır, ancak görünen odur ki bu süreçte hizmetlerin önemi de giderek artmaktadır. Özelliklede Gelişen bilgi teknolojileri, mamul malların üretiminde daha büyük oranda hizmet kullanımının yaygınlaşması ve hizmetler sektörü açısından üretim ve tüketimin aynı yerde yapılması zorunluluğunu ortadan kaldıran gelişmelerle birlikte, birçok hizmet kolu ticarete konu olmakta ve her geçen yıl hizmet ticaretinin uluslararası ticaretteki payı artmaktadır. Dünya ticaretinin serbestleşmesiyle birlikte hizmetler sektörü ülkelerin gayrı safi milli hasılası içindeki payı, istihdam yaratma potansiyeli ve tüm ekonomik faaliyetlerin yürütülmesindeki kolaylaştırıcı rolü itibariyle gerek ulusal ekonomilerin gerekse küresel ekonominin işleyişi açısından giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Günümüzde hizmet ticaretinin gelişmiş ülkelerin gayri safi milli hasılası içindeki payı %75'e kadar ulaşırken, gelişmekte olan ülkelerde bu oran %50-65 arasında seyretmektedir. Özellikle son 30-40 yıl içerisinde küreselleşme, çok uluslu şirketlerin gelişimi ve en önemlisi bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelere birlikte hizmetlerin uluslararası ticareti de hızlı bir artış göstermiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı ticaretin serbestleşmesiyle birlikte dünyada ki hizmet ticaretindeki gelişmeler ve Türkiye'nin hizmet ticareti değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
II. The trends of global trade liberation that emerged after the war in the world are now continuing rapidly. World trade liberalization has contributed to increasing trade by removing obstacles to trade in goods and services. In international trade, the importance of goods as a salt will never diminish, but the prospect of services will increase. Specialized developing information technologies, in the production of finished goods, have been developed in order to produce the service and transmission sector and to consume more, but also to remove it from the center, and the service trade has increased its share in the international trade in recent years. With the liberalization of world trade, the services sector is gaining more and more importance in terms of the functioning of the national economy and of the global economy in order to give the countries the share of the gross national product, the employment creation potential and the facilitating role in carrying out all economic activities. Today, the share of gov- ernment gov- ernment of developed countries in service trade is up to 75%, while it is 50-65% in developing countries. In the last 30-40 years, globalization, the development of multinational corporations and most importantly the development of information and communication technologies, together with a rapid increase in services international trade. In this context, with the liberalization of trade, developments in business services trade in the world and service trade of Turkey will be evaluated.