Küresel lojistik ve Türk firmalarının rekabetçi yapılarına etkilerinin araştırılması
Global logistic and researching of its effects to Turkish companies competitive constitution
  1. Tez No: 207772
  2. Yazar: BAHAR DOSTSEVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAL ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yasadıgımız yüzyılda, teknoloji ve iletisim alanında meydana gelen gelismeler, özellikle de internet sayesinde birçok tüketici, dünyanın çesitli yerlerindeki mal ve hizmetlere ulasabilmektedir. Bu durum, tüketiciler için çok daha fazla seçenek, isletmeler için ise çok daha fazla rakip ve rekabet anlamına gelmektedir. sletmelerin rekabetin çok daha yogun olarak yasandıgı böyle bir ortamda rekabetçi bir yapıya sahip olmaları ve rakipleri karsısında bu rekabetçi yapıyı devam ettirebilmeleri, tüketicilerin beklentilerini rakiplerden farklı ve daha ekonomik bir sekilde karsılamalarına baglıdır. Bu noktada, lojistik faaliyetler maliyet tasarrufu saglaması ve rakipler tarafından kolaylıkla taklit edilemeyecek uygulamalar olusturması bakımından isletmeler için önem kazanmaktadır. Bu çalısma, lojistigi uluslararası rekabet içinde islemeyi amaçlamaktadır. Çünkü, 21. yüzyıla damgasını vuran küresellesme, dünya ekonomilerinin genis bir entegrasyona girmeleri ve dünya ticaretinin serbestlesmesi esasına dayanmaktadır. Bu esas çerçevesinde isletmeler dünya v ekonomisinde çok daha fazla söz sahibi olabilmek için, kıyasıya bir yarısa girmektedirler. Bu yarısta pazarları bütünlestirerek global bir yapı kazanmasına neden olmaktadır. Bu global pazarda ticaret yapabilmenin en önemli kosulu, bu pazarda önemli bir yer alan yabancı firmalarla gerek kalite, gerek fiyat gerekse hizmet açısından yarısabilmek olmaktadır. Bu çerçevede, beraberinde maliyet avantajı, hız, kolaylıkla taklit edilemeyecek benzersiz uygulamaları getirmesi bakımından lojistigin uluslararası pazarda faaliyet gösteren isletmeler için uygulanması çok önemli olmaktadır. Çalısmanın sonunda uluslararası düzeyde mal ve hizmet ticaretinde bulunan ihracatçı firmalar arasından seçilen firmaların lojistigi bir rekabet aracı olarak kullanmaya verdikleri deger incelenmis ve ulasılan sonuçlar açıklayıcı bir sekilde sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In the current century, by the change in tecnology and communication especially by internet, most of consumer are able to reach goods and service in many diffrent places on the world. This situation mean for consumer is much more alternative and for companies is much more competetiors and competition For companies, in this competitive pressure athmosphere, having a competitive constitution and keeping this constitution against to their competitors is depends on suppliying the consumers expectations by different ways and more economical rather than other competitors. At this point, logistic actions are important for companies cause they save the cost and also hard to being followed by competitors This study aims to consider logistic in international competition case. Because as a reality, the globalizasition that has marked on 21 st century is depends on entegration of global economies and freedom of global trade. Based on this, companies being in competition cruelly for having more voice on global vii trade and this competition caused to associtate the markets and transformed them into a global form. The most important condition of trading in global market is competing with international companies which have a big market participation both on quality and also price and service. Under these circumstances, implementation of logistic actions are very important for the companies which being a part of global market becuse they bring cost advantage, speed and unique implementation. At the end of study, an example company group that have been chosen inside the exporter companies that suppliying the global market by their goods and service, if they consider the logistic as an honor and a competition tool, the results have been presented with a clear explanation.